Yunanistan’da Covid-19 hortladı: Her 5 şahıstan 1’ine tekrar bulaştı

Corona virüsü salgını birçok ülkede yine tesirini artırmaya başladı… Bu ülkeler ortasında yer alan Yunanistan’dan dikkat alımlı bir açıklama geldi.

Yunanistan’da resmi datalara nazaran Covid-19’un tekrar kaygı verici boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Resmi datalara nazaran son haftalarda Yunanistan’da her 5 şahıstan 1’inde tekrar Covid-19 tespit edildi.

Omicron varyantının artması ve aşılamada yaşanan aksaklıkla sebebiyle corona virüsünün tekrar artış gösterdiği belirtildi. Yunanistan Ulusal Kamu Sıhhati Kurumu’nun paylaştığı datalara nazaran corona virüsünü yenmeyi başaran bireylerin tekrar hastalandığı duyuruldu.

27 Aralık 2021 ile Temmuz 2022 ortasında 280.865 insanın tekrar hastalandığı da kayıtlara geçti. Yunanistan Ulusal Kamu Sıhhati Kurumu’nun lider yardımcısı profesör Dimitris Paraskevis, “Son haftalarda tekrar hastalananların sayısında büyük bir artış var. Bunların 3 sebebi var. Birincisi Omicron BA.5’in bağışıklık sistemini geçmeyi başarması. Aşılamada yavaşlık ve Covid-19 hastalarının artması” dedi.