Türkiye’nin Suriye operasyonu gündemdeyken dikkat çeken argüman: Bölgede hareketlilik sürüyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon yapma ihtimali gündemdeyken, bölgeden dikkat alımlı tezler gelmeye devam ediyor. ABD merkezli Orta Doğu medyası, Esad’a bağlı askerlerin Tel Rıfat’ın öteki bir noktasında konuşlandırıldığını öne sürdü.

Türkiye-Suriye hududunda son haftalarda devam eden hareketlilik sürüyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Mayıs ayında Suriye’ye bir askeri operasyon düzenleme sinyali vermesi sonrasında bölgede tansiyon yüksek.

Erdoğan Mayıs ayında yaptığı açıklamada da “Güney sonlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bölge oluşturma uğraşımızın yeni safhasına geçiyoruz” diyerek operasyonun her an başlayabileceğini söz etmiş ve daha sonra da benzeri açıklamalar Ankara’dan gelmişti.

Son savlar ise ABD merkezli Orta Doğu medyası Al-Monitor’den geldi… Son haftalarda Suriye hükümetine bağlı askerlerin TSK’nın amacındaki Tel Rıfat’tan uzaklaştığına dair argümanlarla ilgili Al-Monitor’e birtakım kaynaklar konuştu.

ANKARA SİNYAL KARIŞTIRICI GÖNDERDİ

Haberde Türkiye’nin bölgeye daha fazla dayanak gönderdiği belirtilirken, Ankara’nın da desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun bölgede tatbikat yaptığı ve askeri araç ve ağır silah kullandığı öne sürüldü.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden kaynaklar Ankara’nın Suriye’ye askeri lojistik dayanak ekipmanları gönderdiğini ve dronelara karşı sinyal karıştırıcı sistemlerin yerleştirildiğini öne sürdü. Kuruluş, çok sayıda tank, zırhlı araç ve ekipmanın bölgeye gönderildiğini de aktardı.

ESAD’IN EMELİ BAŞ KARIŞTIRMAKMIŞ

Al-Monitor’deki haberde Suriye ve Rusya güçlerinin de hala bölgede olduğu belirtilirken, Beşar Esad’a bağlı ordunun ise Tel Rıfat içerisinde öteki bir noktaya konuşlandığı belirtildi. Kaynaklar, “Esad’a bağlı askerler ve güçler Tel Rıfat içerisinde öbür bölgelere giderek yerini değiştiriyor. Burada da hedef muhalefetin başını karıştırmak. Güya bölgeden çekilmiş üzere bir izlenim yaratmayı amaçlıyorlar” dedi.

Özgür Suriye Ordusu’ndan bir yetkili Al-Monitor’e konuşarak, “Saldırı için bütün planlarımızı yaptık. Savaş çok yakın ve biz de Türk yetkililere haber vererek alarmda kalmalarını istedik. Temel savaş Tel Rıfat bölgesinde olacak” tabirini kullandı.

Bir mühlet evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bir gece apansız zirvelerine binebiliriz” dediği operasyona ABD ve Rusya’dan yetkililer itiraz etmiş ve tasalarını lisana getirmişti.