Tahvil Kralı Bitcoin’de 20 Bin Doları Bildi: Bu Seviyeler Geliyor!

Bitcoin (BTC) yılın başından bu yana yüzde 50’den fazla düştü. Yatırımcılar, sert düşüş sonrası değer kaybının devam etmemesini umarken; bazı uzmanların görüşü oldukça farklı. Bir yatırımcı, Bitcoin (BTC)’in tekrar yarıya inmesine şaşırmayacağını söylüyor. İşte detaylar…

Jeffrey Gundlach, Bitcoin için yüzde 50’lik düşüş öngörüyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC, 2022’nin Ocak ayından bu yana yüzde 50’nin üzerinde kayıp sergiledi. Bir yatırımcı olan Jeffrey Gundlach, BTC’nin yeniden yarı yarıya bir kayıp kaydetmesi durumunda şaşırmayacağını söylüyor. Milyarder yatırımcı Jeffrey Gundlach Çarşamba günü Bitcoin’deki düşüşün bitmeyebileceği konusunda uyardı. Gundlach, Çarşamba günü CNBC’nin “Closing Bell: Overtime” programında BTC için “Tasfiye edilmiş gibi görünüyor” dedi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kulandı:

Yani Bitcoin’de 20.000 veya 21.000 dolarda yükselişte değilim. 10.000 dolara inerse hiç şaşırmam.

Bitcoin, yıllık bazda yüzde 53 düştü. Kasım ayında yaklaşık 69.000 dolarlık zirvesinden önemli ölçüde aşağıdaki seviyelerde işlem görüyor. Gundlach, “Kriptodaki eğilim açıkça olumlu değil.” dedi. Bitcoin 30.000 doların altına düştüğünde, oldukça hızlı bir şekilde 20.000 dolara düşecek gibi görünüyordu Gundlach, “Ve öyle de oldu” dedi. Şimdi başka bir düşüşe yakın olabilir gibi görünüyor.

Gundlach, piyasa tahminleriyle gündeme geliyor

Gundlach, kripto para birimi piyasası ve özellikle Bitcoin hakkında ilk kez cesur kararlar vermiyor. Geçen yıl, CNBC ile yaptığı röportajda Gundlach, Bitcoin grafiğini “korkutucu” olarak nitelendirdi. Gundlach, dünyanın en eski kripto para birimi 60.000 dolar seviyesine ulaştığında tükendiğini söyledi. O sırada Bitcoin grafiğinin büyük bir baş-omuz tepesi oluşturduğuna dikkat çekti. CNBC’ye, yatırımcıların muhtemelen tekrar 23.000 dolar seviyesinde Bitcoin satın alma fırsatına sahip olacağını söyledi. Gerçekten de o seviyeler görüldü.

Yazım sırasında Bitcoin, yüzde 4.8’lik bir yükseliş ile 21.193 dolardan el değiştiriyor. Son gün hafif bir yükseliş yaşamasının arkasındaki neden, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını artırdığına yönelik açıklamalar olarak gösteriliyor. FED’in faiz oranını 75 olarak yükselttiği konusu, riskli varlıklarda yükselişe sebep oldu. Yine de, 404 milyar dolarlık piyasa değeri ile birinci sırada olan BTC, son 7 günde yüzde 30 düştü. Kripto para birimi, henüz geçtiğimiz aylarda piyasa değeri ile 1 trilyon doları aşıyordu. BTC, son 30 günde yüzde 29.2 düşüş yaşamış durumda. Bir yıllık süreçte ise yüzde 47.5’lik düşüş göze çarpıyor. 10 Kasım’da görülen 69.044 dolarlık rekor seviyenin ise yüzde 70 kadar altındayız.