Suudi Arabistan’da fakirler için 20 milyar dolar!

Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz, global olarak yükselen fiyatların yansımalarıyla yüzleşmeye yardımcı olmak için 20 milyar riyal tahsis edilmesini onayladı.

Kral’ın bu kararı, fakir aileleri artan maliyetlere karşı müdafaayı amaçlıyor.

Ekonomik ve Kalkınma İşleri Kurulu Lideri olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, dün kurulun toplantısında kimi temel gereksinim hususlarında maliyetlerin artmasına neden olan memleketler arası gelişmeler karşısında fakir vatandaşları dikkate alma gereğini vurgulamıştı.

Karara nazaran toplumsal güvenlik sistemi, Vatandaş Hesabı ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerini Dayanak Programı yararlanıcılarına direkt nakit transferleri olarak 10,4 milyar riyal tahsis edilecek.

Kral Selman’ın buyruğuyla, toplumsal güvenlik sistemi yararlanıcılarına 2022 yılında bir keze mahsus olmak üzere toplam 2 milyar riyal ek emekli maaşı ödenecek

Ayrıca, daha evvel duyurulan düzenlemelere nazaran, 2022’nin geri kalanı için Vatandaş Hesabı Programı’ndan yararlananlara ek bir finansal dayanak olarak toplam 8 milyar riyal ayrılacak.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerini Destekleme Programı’ndan yararlananlara ise 408 milyon riyal dayanak tahsis edilecek.

Veliaht Prens Cidde’deki Selam Sarayı’nda dün düzenlenen toplantıda, tedarik zincirleri ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere memleketler arası gelişmelerin izlenmesi, pazarların izlenmesi, eser bulunabilirliği, fiyat düzeylerinin izlenmesi, adil rekabeti korumak ve teşvik etmek, yasal rekabeti yahut tüketici çıkarlarını etkileyen tekelci uygulamalarla gayret etmek ve

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT