Sivas’ın 3 aylık suyu kaldı

Sivas’ta içme suyunun büyük oranda sağlandığı 4 Eylül barajında su düzeyi yüzde 6’ya düştü.

Kuruma noktasına gelen barajda geçtiğimiz yıl bu aylarda su düzeyi yüzde 11.15 olarak ölçülmüştü. Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı; Vilayet Uyum Şurası toplantısında yaptığı açıklamada karşı karşıya gelinen durumu gözler önüne serdi. Çağlancı Sivas’ın 3 aylık suyu kaldığını belirtti. Öte yandan, yaklaşık 50 kilo metre uzaklıkta bulunan Pusat İhtimam barajından 4 Eylül Barajına su naklini ön gören proje üzerindeki çalışmalarda sürüyor. Projenin yılsonuna kadar tamamlanarak kentin suya kavuşturulması amaçlanıyor.

“İLK SEFER BU DÜZEYDE GÖRÜYORUM”

Baraj yakınında bulunan Kolluca köyü sakinlerinden Sedat Kumru, barajı birinci sefer bu düzeyde gördüğünü söyleyerek, “Bulunduğum barajın üretimine 2002 yılında başladı. 2004 yılında imali bitti. Baraj o vakitten beri su tutmaya başladı. Birkaç yıl öncesine kadar kışın kar yağışı falan olmadığı için, yağmurlar falan olmadığı için barajın doluluk oranında epeyce bir azalma oldu. Devle Su İşler’i bir açıklama yapmış. Geçen yıl yüzde 11 oranında doluymuş bu yıl bu oran yüzde 6 civarına kadar düşmüş. Bu barajın bu kadar çekildiği hiç görmedim. Birinci kez bu düzeyde görüyorum” dedi.

“VATANDAŞLAR SUYU MÜMKÜN OLDUĞU KADARIYLA AZ KULLANSINLAR”

Kumru, vatandaşların suyu mümkün olduğunca az kullanmaları gerektiğini belirterek, “Bu baraj Sivas Merkezin içme su kaynağı. Şuan önemli bir kuraklık var. Vatandaşlar suyu mümkün olduğu kadarıyla az kullansınlar. Bir damla su bile etkiliyor. Gelecek yıllarda su çok değer kazanacak. Metre değil kilometre çekildi” diye konuştu.

“BURASI SİVAS’A YETMEZ”

Kolluca köyü sakinlerinden Mehmet Elmas, barajdaki suyun Sivas’a yetmeyeceğini tabir ederek, “Bir geçen sene çekildi. Birde bu sene çekildi. İki yıldır çok çekildi bu kadar çekilmiyordu. Her sene aşağı ine ine çekildi. Bu düzeye indi. Burası Sivas’a yetmez” tabirlerini kullandı.