SGK’den özel hastaneler için yeni karar!

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), kurumla mutabakatlı özel hastanelere “kısmi branşlar”da değil “bütün branşlar”da hasta kabul etme zaruriliği getirme kararı aldı.

T24’ün haberine nazaran; “İlgili kuruluş” olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan SGK, bir müddettir görüşmeler yürüttüğü özel hastanelerle ilgili olarak değerli bir karar aldı. Özel hastanelere bildirim edilen karara nazaran, SGK özel bölümle “kısmi branş anlaşması”na son verecek. Karar için bir hafta mühlet tanınan özel hastaneler, SGK hastalarını “bütün branşlar”da kabul etmezlerse muahedeleri feshedilecek. Örneğin, kemoterapi, onkoloji, kardiyoloji branşları çerçevesinde SGK ile mutabakatlı hasta kabul eden bir özel hastane, bir hafta içinde bütün branşlarını SGK hastalarına açmazsa, “SGK ile mutabakatlı hastaneler” kapsamından çıkarılacak.

Mevzuyla ilgili açıklamada bulunan birtakım özel hastane temsilcileri, gerisindeki nedenleri anlayamadıklarını belirttikleri kararı eleştirdiler ve kamu açısından tasarruf, hastalar açısından fayda sağlamayacağını tez ettiler.

Özel hastane temsilcileri, yüz binlerce hastayı ilgilendiren bu mevzuda verilen bir haftalık süreyi de kanser hastalarını öne sürerek eleştirdi:

“SGK özel Hastanelerin sırf birtakım branşlarda kurumla muahede yapması seçeceğini kaldırdı. Tüm branşlar için mukavele yapılmasını isteniyor. Kısmi branş mutabakatı olan hastanelere yedi günlük bir müddet verildi. Karar, ‘Bu müddette tüm branşlar için kontrat imzalamazsan SGK’lı hasta kabul etmeyeceksin’ manasına geliyor. On binlerce kanser hastası var. Kemoterapi ve / yahut radyoterapi tedavisi görüyor. Bir hafta sonra bu hastaların yeni mukaveleyi imzalamayan özel hastanelerdeki tedavisi kesilmek zorunda kalınacak…”