Ressam Nilüfer Tokay’dan stant: İçindeki çocukla barış

Kethüda Hamamı’nın büyüleyici mimarisiyle bütünleşen stantta her yapıt kendi içinde bir öykü barındırıyor.  

Kedi, çocuk, insanın her hali, keyifli, hüzünlü lakin çoğunlukla korkan gözler, çıplaklık, bayanın gücü, hoşluğu… Tüm bunları sanatkarın yapıtlarında görüyoruz. Kendi öykümüzden, anları da bulacağımız bu stantta renk ahenkleri ve gözlerdeki gerçeklik beni etkiledi. Giriş kısmında üstten sarkıtılan yapıtlar öncelikle dikkat çekiyor. Sinema şeritleri formunda yeniden duvardan yere hakikat uzanan yapıtlar da etkileyici. Standın açıldığı gün Nilo ile sergiyi gezdik. 

“BENİM GÜNCEM”

Bu stant benim “Güncem” diyen sanatçı, herkes kendi kıssasını yine yazabilir diyor ve ekliyor, “Çalışmalarımı yaparken fark ettim ki yaşadığım anları, memnunlukları, hüzünleri tuvale yansıtıyorum. Onun için standın ismini ‘Güncem’ koydum. Bugünün yansıması aslında çocukluğumuz. Evvel çocukluğumuz ile barışmalıyız. O düğümü çözersek lakin kendimiz olabiliriz” diyor. Yapıtlarında her vakit “insan”ı baz alan Nilo, endişeler, kaygılar, olumsuz anılar nedeniyle bireylerin kendilerini memnunluk, muvaffakiyet, maddi ve manevi zenginlik üzere birçok şeyden yoksun etmelerinden çok etkilediğini söylüyor.

Nilo, “Hem fizikî hem de ruhsal düzgünleşme için üç kural var: Kabullenmek, değiştirmek, uzaklaşmak. ‘Güncem’ başlıklı şahsî standımda de bu yaklaşımla yola çıktım” diyor. Stant alanının girişinde selfie çeken bayan ve çocuk figürü ise günümüzün hastalığı olan “egoyu parlatma” dış görünüş merakı üzere bildiriler içeriyor. Nilo ise şöyle yorumluyor figürü; “Dış görünüşümüzle uğraşmayı bırakıp kendi içimize bakmamız ve asıl özümüzü görmemiz gerekiyor.”

Nilo’nun “Güncem” başlıklı ferdî standı 28 Mayıs’a kadar görülebilir.

44 YILDIR FOTOĞRAF…

1978’den bu yana İhtilal Erbil, Atilla Tos ve Kasım Koçak üzere isimlerin atölyelerinde çalışan sanatçı Nilo, tam ismiyle Nilüfer Tokay, bugüne kadar yapıtlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok karma stantta yer aldı, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı kentlerinde ferdî stantlar açtı. Sanatkarın yapıtları, İzmir Devlet Fotoğraf ve Heykel Müzesi, Emlak Bankası, İş Bankası, Akbank üzere kurumsal koleksiyonların yanı sıra özel koleksiyonlarda da yer alıyor.