Ordu Kivisinin Fiyatı Belirlendi: 90 Gram Üstü 20 TL

– Ordu kivisinin fiyatı belirlendi: 90 gram üstü 20 TL

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar: “İdeal bir rakam”

ORDU – Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, 2023 yılında kivide ciddi bir rekolte kaybı olduğunu, 90 gram ve üzeri kivinin fiyatının 20 TL olarak belirlendiğini, bunun ideal bir rakam olduğunu söyledi.

Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin yapıldığı Ordu’da, fındığın yanında üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivinin fiyatı belirlendi. Açıklanan fiyata göre 90 gram üstü kivinin kilogram fiyatı 20 TL, 70-90 gram arası 12TL, 50-70 gram arası kivi fiyatı ise 5 TL olarak belirlendi.

“Kahverengi kokarcanın girdiği kiviler alınmayacak”

Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, kahverengi kokarca sorununun kivileri olumsuz etkilediğini ve alıcıların bu tür kivileri almamaya karar verdiğini söyledi. Uzunlar, “Burada önemli bir konu var. Bu arkadaşların imza attığımız belgede kahverengi kokarca ile ilgili büyük sıkıntımız var. Bu sıkıntıyı ilgili, kahverengi kokarcanın zarar verdiği kivilerin alınmayacağını ifade ettiler, sözleşmeye de koyduk. Bu nedenle üreticilerimize iletmek istiyorum. Eğer kahverengi kokarca sokma olayı varsa ki bazı bölgelerde var. Lütfen bu kivilerini bahçede temizlesinler. Yoksa alıcılar kiviyi almama karar aldılar” diye konuştu.

“Rekolte geçen seneye göre yarıya düştü”

Geçen yıl yaklaşık 9 bin ton rekolte görülen kivide bu yıl ciddi oradan düşüş olduğunu belirten Uzunlar, “Açıklanan fiyat geçen seneye göre çok iyi değil, çok kötü de değil ama yüzde 110’un onun üzerinde bir fiyat, ideal bir rakam. 2023 yılı kivi sezonunun üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Rekolte ile ilgili çalışma yapılıyor ama yine hakikaten geçen seneki rekoltenin yarısının altında. Çünkü yüksek kesimlerde kivi yok. Şimdi bir de kokarca olay girdi işin içine bayağı bir eksiğimiz var. Bu sene kivide. Umarım bu kokarcayla ilgili Tarım Bakanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ağırlıkla bunun üzerine gitmesi lazım. Yoksa seneye kivi de fındık da durum zor duruma düşeceğimizi tahmin ediyoruz ki diğer illerde gördük. Onun için yetkililer de bu konuda ciddi bir olarak bize yardımcı olmalarını, hatta zarar gören kivi üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için bir nevi destek verilmesi konusunda da yardımlarını bekliyoruz” ifadelerini kulandı.

Uzunlar, kivi üretiminin iyi durumda olduğunu, aroma ve raf ömrü açısından Ordu’nun en iyi illerden birisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx