Merkez Bankası’ndan yeni karar: Döviz kurul oranı arttı

Merkez Bankası, ‘Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’nda uygulanan yüzde 1,5 düzeyindeki komite oranını yüzde 5’e yükseltti. Öte yandan, dönüşüm oranı yüzde 10’a ulaşamayan bankalardan iki katı komite alınması uygulaması kaldırıldı.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, TCMB tarafından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

“Bankamız Tarife Cetveli’nin ‘Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’ başlıklı 30 uncu hususunda düzenlenen yüzde 1,5 düzeyindeki komite oranının yüzde 5 düzeyine yükseltilmesine karar verilmiştir. Kelam konusu değişiklik 22/7/2022 tarihinde tesisi başlayacak olan 8/7/2022 tarihli yükümlülük devrinden itibaren geçerli olacaktır.

Ayrıca, kelam konusu komite uygulamasında ilgide kayıtlı yazılarımızda belirtilen dönüşüm oranlarına nazaran sağlanan muafiyet şartlarında değişikliğe gidilmiştir. Kesimin yüklü ortalama hukuksal kişi dönüşüm oranının 2/9/2022 tarihi için belirlenen maksat bedel olan yüzde 20 düzeyini bariz olarak geçmesi nedeniyle kelam konusu maksat bedel tarihinin 2/9/2022 yerine 8/7/2022 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Diğer taraftan, ilgi (d)’de kayıtlı yazımızın (vi) nolu unsurunda belirtilen 2/9/2022 yükümlülük tarihi prestijiyle dönüşüm oranı gerçek ve hukukî bireyler için başka farklı yüzde 10,00’a ulaşamayan bankalardan iki katı oranında komite alınması uygulaması kaldırılmıştır.”

UĞUR GÜRSES: SIRA VATANDAŞA MI GELİYOR?

Konuyla ilgili toplumsal medya hesabından bir paylaşım yapan ekonomist Uğur Gürses, “Bireyler/şirketler bir tercih yapıp döviz tutuyor. Faizi enflasyonun 5’te 1’inde tutan Merkez Bankası bankalara diyor ki ‘bu dövizleri sattır, KKM’ye geçirt, yoksa % 5 ceza keserim’. Mudinin portföy tercihine bankalar mı karar veriyor da ceza kesiliyor? Sıra vatandaşa mı geliyor?” sözlerini kullandı.