Matt Damon’ın kripto reklamından sonra BTC ne kadar kayıp verdi?

Aktör Matt Damon’ın “Fortune cesurlardan yanadır!” reklamının ardından, Bitcoin’e para pompalayan yatırımcılar yasta. Zira Crypto.com ile yapılan reklamlar önemli kayıplara neden oldu.

Matt Damon’ın kripto reklamından sonra BTC ne kadar kayıp verdi?

Reklam, 28 Ekim 2021’de, kripto para birimi boğa koşusunun zirvesinde giriş yaptı ve bu yılki Super Bowl’da da yer aldı. Bununla birlikte, ticari ilk çıktığında 1.000 dolar değerinde Bitcoin satın alan yatırımcılar, eğer bugüne kadar satış yapmadıysalar şimdi en az 375 dolar değerinde varlığa sahipler. Yani neredeyse BTC varlıklarının 2/3’ünü kaybetmiş oldular.

Bitcoin 1 yıllık fiyat tablosu. Kaynak:Yahoo Finans

28 Ekim 2021 itibariyle, Bitcoin 60.808 $ değerindeyken, basın zamanında, varlık 22.000 $ ‘ın biraz üzerinde işlem gördü ve dönem boyunca %60’ın üzerinde düştü.

Bitcoin özellikle de reklamın ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Bitcoin ETF’nin onaylanmasının ardından neredeyse 68.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bitcoin, kripto pazarındaki çöküşe öncülük ediyor

Benzer şekilde, Bitcoin genel kripto piyasası sermayesinin yok olmasına öncülük etti. Finans analizleri ile bilinen Finbold’un raporuna göre, kripto pazarı 2022’de, kapitalizasyonunu en az %55 oranında kaybederek 1 trilyon doların altına düştü. Bu, Ocak 2021’den bu yana en düşük fiyat değeri anlamına geliyor.

Damon, Crypto.com’un dünyanın kripto para birimine geçişini hızlandırma hedefi doğrultusunda sektörü tanıtmak için farklı kripto şirketleri tarafından seçilen bir dizi ünlü arasındaydı.

Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin’i geliştirmeye ve meme parasını şirketinin operasyonlarına dahil etmeye yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Musk, Saturday Night Live’da (SNL) programında, kendisini ‘Dogefather’ ilan etmişti.

8 Mayıs 2021’deki görünümünden bu yana, Dogecoin’in değeri neredeyse bir yıl sonra %90’ın üzerinde düştü . Dogecoin, meme kripto para birimlerinin meteorik yükselişine öncülük ettikten sonra, yatırımcılar daha riskli varlıklardan kaçındıkça soğuyan kripto paralar arasında yer alıyor.