‘Marmara Gölü üzerinde arazi savaşları başladı’

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sonlarındaki ‘Ulusal Kıymete Sahip Sulak Alan’ tescilli, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü, yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu.

Tepeli pelikan ve karabatak üzere jenerasyonu tehlikede 101 farklı cinsten 20 bin su kuşuna mesken sahipliği yapan gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti. Yerinde derin yarıkların oluştuğu göl, çiftçiler tarafından işgal edilerek tarıma açıldı.

Arazi paylaşımı konusunda anlaşamayan çiftçiler, tartışma ve arbedelere neden oldu. Gölmarmara ilçesinde daha evvel göl toprağı nedeniyle ortalarında hasımlık bulunan A.T. (55), 21 Haziran ‘da A.N. (22) tarafından tabanca ile vurularak hayatını kaybetti. Birebir gün göl yerinde çıkan arbedede Pazarköy Mahalle Muhtarı Ercivan Konuk (60), M.Ö.’nün (55) yumruklu saldırısına uğrarken, oğlu Deniz Konuk (27) ise Ş.Ö. (28) ve C.G. (23) tarafından av tüfeğiyle vurularak yaralandı. Bir başka olayda ise Pazarköy Mahalle Muhtarı’nın oğlu Deniz Konuk, hasat yapan M.E.’ye (42) ilişkin biçerdövere av tüfeği ile ateş etmek suretiyle ziyan verdi.

2 Temmuz’da, Kemerdamları Mahallesi yaşanan olayda ise M.D. (38), C.S.(48) ve M.K.(34) göl yerinde müsaadesiz biçimde kendilerine yer temin etmek istediği sırada M.Ö.(55), C.G.(23), M.E.(34) ve N.G. (33) tarafından silahlı tehdide uğradı. Olay yerine gelen jandarma grupları 3 av tüfeği ve 1 tabancaya el koyarken, C.G, N.G ile M.Ö gözaltına aldı.

Yaşanan olaylarda gözaltına alınan 8 bireyden, cinayet şüphelisi A.N., Pazarköy Mahalle Muhtarının oğlu Deniz Koruk ve Ş.Ö, tutuklanıp, cezaevine gönderildi. Olayda kullanılan 7 adet av tüfeği ve 1 tabancaya el konuldu.

PARA CEZALARI KESİLDİ 

Öte yandan gölün korunmasına yönelik Devlet Su İşleri (DSİ) İzmir Bölge Müdürlüğü ve Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü, Marmara Gölünü işgal ettiği sırada jandarmanın yakaladığı 80 bireye 1 milyon 727 bin TL ecrimisil bedeli uyguladı ve 123 kişiyi de Kaymakamlık aracılığıyla tahliye ve menedildi. Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü de 2021-2022 yıllarında gölü işgal eden 88 şahsa toplamda 550 bin 417 TL cezai süreç uyguladı.

“BURADA TEKRAR BALIĞIN, SUYUN VE KUŞLARIN OLMASINI İSTİYORUZ”

Yaşanan olaylar bölge halkını huzursuz ederken, yurttaşlar göle su basılarak olayların önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gölmarmara Su Eserleri Kooperatifi Lideri Rafet Kerse, “Gölmarmara Gölü, çöl Marmara oldu. Gayretimize karşın kimseden takviye alamıyoruz. Proje yapılacağı söylendi lakin bir netlik yok. Herkes biçerdöverleri ve traktörleri ile göl yerini yağmalama peşinde. Yaklaşık 100 bin dönüm gölden 2 bin kişi ekmek yerken, şu an 10 kişi ekmek yiyor. Buna müdahale edilmesi lazım. Marmara Gölü üzerinde arazi savaşları başladı. Millet birbirini dövmeye ve vurmaya başladı. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez. Kooperatif olarak bittik. Burada göle kıyısı olan 7 köy var lakin tanımadığımız ve bilmediğimiz beşerler gelip gölü işgal ediyor. Biz burada tekrar balığın, suyun ve kuşların olmasını istiyoruz. Buna müdahale edilmez ve duyarsız kalırsak, önümüzdeki günlerde çok daha büyük olaylar çıkar. İşgal etmenin yanı sıra göl yerini kiraya verenler dahi var. Bunlara neden kimse müdahale etmiyor. Tek endişemiz burada çok can kaybının olacağı, zira beşerler talan peşinde. Bunların yaşanmasını istemiyoruz” diye konuştu.  

“BELİNDE TABANCA VE TÜFEKLE GEZİYORLAR”

Tekelioğlu Mahalle sakinlerinden Hasan Çetin (68), “Bu gölde 60 sene balıkçılık yaptım. Hiçbir vakit bu duruma düşmemiştim. Adamlar göl toprağında belinde tabanca ve tüfekle geziyorlar. Yetkililerden bir an evvel göle su verilmesini istiyorum. Benim yaşım artık geçti ancak gelecek kuşaklarımızın gölden faydalanmasını istiyoruz” dedi.

“DSİ’NİN DENETİMİNDE YASAL BİR FORMDA KULLANILMASINI İSTİYORUZ”