KKTC’nin efsanevi lideri 100 yaşında

KKTC’nin efsane lideri Rauf Denktaş bugün 100 yaşına bastı.

Denktaş, Rum kesimi sınırları içinde kalan Baf kasabasında 27 Ocak 1924’te doğdu. Annesiz bir çocukluk, babasız bir gençlik geçiren Denktaş, 7 yaşındayken eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilk ve ortaokulu tamamlayıp Kıbrıs’a döndü, liseyi Ada’da bitirdi. O sıralar Kıbrıs İngiliz sömürgesiydi ve Denktaş’ın gittiği lisede, ‘Yaşa Kralım’ diye biten İngiliz marşı okunuyordu. Denktaş yıllar sonra o günleri, “Ben ‘Yaşa Kralım’ bölümünde içimden, Yaşa Mustafa Kemal’im diyordum” diye anlattı.

AKRİTAS PLANINI BOZDU

Rumlara karşı direniş için Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurup gençleri bağımsızlık için örgütledi. Ada’yı Yunanistan’a bağlamayı hedefleyen Rumların ‘Akritas’ planını TMT ile engelledi. Türkiye’nin sağladığı silahları ‘Elmas’ adlı tekneyle Ada’ya taşıdı ve bir süre sonra Kıbrıs’a girişi yasaklandı. Yıllar sonra doğduğu topraklara döndüğünde, “Sen kırık bir tekneyle bize koştun, şimdi 120 bin Kıbrıslı Türk sana koşuyor’’ pankartı ile karşılandı. 1973’e kadar Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı oldu. 20 Temmuz 1974’te ise “En mutlu günüm’’ dediği Kıbrıs Barış Harekatı ile Ada’da yeni bir dönem başladı. “Türkiye olmadan, cennete bile gitmem’’ sözünü o günlerde söyledi. 1975’te Devlet Başkanı, 1983’te de Cumhurbaşkanı seçildi. 2005’e kadar görevde kaldı. 13 Ocak 2012’de “Her devrin adamı olmayacaksın, her devirde adam olacaksın” sözü ile hayata veda etti. Denktaş bugün etkinliklerle anılacak. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Lefkoşa’da, “Herkes O’nun Yolunda” başlıklı bir söyleşi yapacak, piyano resitali de verilecek. Denktaş için “Toros 100 Yaşında’’ adlı bir kitap da yayımlanacak.

Denktaş’ın oğlu Serdar ve kızı Ender Denktaş, 100. yaş gününde babalarını SÖZCÜ’ye anlattılar. Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi torunu Rauf Alp Denktaş da “Nur içinde yat Babatürk. Sana sevgi ve minnetimiz hiç bitmeyecek” dedi.

EVLATLARI SÖZCÜ’YE ANLATTI


Son ana kadar ülkesini düşündü

Ender Denktaş: Doğum günü için son kez bir araya geldiğimizde yakın arkadaşlarını da çağırdım, onları görünce çok sevindi. Benim doğum günüm olan 9 Ocak’ta ziyarete gittim, rahatsızdı. “Burası bağımsız bir Cumhuriyet’’ dedi. 13 Ocak’ta da kaybettik, son nefesinde bile ülkesini düşünüyordu.

Tüm mesaisini halkına ayırırdı

Serdar Denktaş: Hayattayken her 27 Ocak günü kutlamak için tüm aile yanına gider, tatlı sohbetler yapardık. Pastayı çok severdi ama istese de biz almazdık, şeker hastalığı vardı. Doğum günü gibi özel kutlamaları pek sevmezdi. Hayatı boyunca bu tür kutlamalara fırsatı da olmadı. Tüm mesaisini halkına ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx