Kiraya artırım tartışmasında mesken sahiplerinden kiracıya darp savı

Arnavutköy’de kiraya artırım tartışmasında, konut sahibinin 3 kardeşinin kiracılara saldırarak darbettiği argüman edildi. Kiracı çift ile başından yaralanan yeğenleri darp raporu alarak saldırganlardan şikayetçi oldu.

Olay, dün saat 03.13’te Merkez Mahallesi’nde meydana geldi. Argümanlara nazaran, mesken sahibi Özkan Avcı, kiracıları Orhan ve Filiz Görenç çiftine kira bedelini bin 500 liradan 4 bin 500 liraya çıkartacağını bildirdi. Bu parayı ödeyemeyeceklerini belirten Görenç çiftine meskeni boşaltmaları söylendi. Bunun üzerine kiracı ile konut sahipleri ortasında tartışma çıktı.

Binaya gelen mesken sahibi Özkan Avcı’nın kardeşleri Ethem Avcı, Fazilet Avcı ve Murat Avcı ile kiracı çift ortasında hengame çıktı. Hengame sonrası Orhan Görenç, Filiz Görenç ve yeğenleri darp raporu alarak üç kardeşten şikayetçi oldu. Üç kardeşin bina koridorunda kiracı çifti ittirmesi güvenlik kamerasına yansıdı.

“DUVARDAN DUVARA BİZİ VURDULAR”

Kiracı Filiz Görenç yaşananları şöyle anlattı: Akşam saat bir buçukta telefon açtılar, bizi tehdit ettiler. Ethem Avcı, Fazilet Avcı, Murat Avcı. Üç kardeş bizi burada sıkıştırdılar. Biz karakola gidiyorduk. Çocuklarının üstüne kapıyı kilitledim. Bizi burada sıkıştırdılar. Eşimle beni darbettiler. Bu duvara vurdular. Zati kamera kayıtlarında var. Birisi kapıyı tuttu. Öteki ikisi de içeride ben ve eşimi darp ettiler.

Duvardan duvara bizi vurdular. ‘Ya bu meskenden çıkacaksınız ya sizi öldüreceğiz’ dediler. Birer balkondan aşağı atacağız dediler. Altı aydır bizi tehdit ediyorlar. Yapmadıkları yok bize. Altı aydır biz bunlarla uğraşıyoruz. Arnavutköy’de meskenler değerli, fiyatları arttı, satılık olsun, kiralık olsun, bütün konutların fiyatı arttı. Ben 1500 liraya oturuyorum. İki ay içerisinde iki sefer fiyat arttırdılar. Artık de diyorlar ki; ya 4 bin 500 lira ya da meskenden çıkacaksınız. Benim 4 bin 500 lira verecek gücüm yok. ‘ben konutumu satıyorum, evimden çıkacaksınız’ dedi.

İlk girdiğimizde iki sene kontratımız vardı, kontratımız bitti. Ondan sonra meskenler bu türlü olunca mukavele yapmadılar. Lakin her ay kirayı elden alıyorlar, mukavele yapmıyorlar. Esasen kameralarda ben kirayı verirken her şey görünüyor. Vermedi diyorlar lakin her şey görünüyor. Yeğenimi darbettiler. Başına vurdular. Eşimin boynunu, hızını, benim bacaklarımda yaralar var. Zati raporlarımızın hepsi karakolda. Altı aydır bizi taciz ediyorlar” dedi.

“BİZ ONLARI İSTEMİYORUZ”

Ev sahibinin annesi Yadigar Avcı ise “Çocuğum gelmiş insanlıkla demiş ki benim konutumu boşaltın. Bayan da diyor ki ‘ben kan dökeceğim boşaltmıyorum. 10 sene oturacağım’ diyor. İnsanlıkla çıksınlar. Biz onları istemiyoruz. Ne kontratımız var ne de bir şeyimiz var. O denli girmişler, oturuyorlar” dedi. Telefonla ulaştığımız konut sahibi ise kiracıların 1,5 yıldır kira vermediğini argüman etti. (DHA)