Kilo vermeye çalışıyorsanız uzak durmanız gereken 10 yiyecek

Kilo vermek için ne yapmanız gerektiği her yerde ve ne yemeniz gerektiği onusunda onlarca hatta yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Lakin, kilo vermek istediğinizde yememeniz gereken şeyleri biliyor musunuz? Pek çok tavsiyeyi harfiyen uygulamanıza karşın hala kilo veremiyorsanız, uzak durmanız gereken kimi besinleri tüketiyor olabilirsiniz.

Kilo vermenin temeli çok kiloyu tam olarak anlamaktır. Yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilo alırsınız. Lakin bunun haricinde kilo alımı genetik olabilir, çevresel faktörlere bağlı olabilir, insülin direncine yahut gerilime de bağlı olabilir.

Ancak, tüm bu faktörleri elediğiniz halde hala kilo veremiyorsanız, kimi yanlış besinleri tercih ediyor olabilirsiniz.

İşte kilo vermeye çalışırken uzak durmanız gereken 10 yiyecek.

Dondurulmuş hazır yemekler

Kullanışlı, ekonomik ve pratik oldukları için cezbedici olan dondurulmuş hazır besinler ekseriyetle çok fazla işlenmiş eserlerdir. Bu nedenle dondurulmuş yemeklerin birçok sodyum ile doludur, tek bir öğün günlük almanız gereken sodyum ölçüsünün çok üstünde sodyum içerir.

Bu eserler ayrıyeten birçok sentetik katkı hususu içerir. Sodyum, su tutulumu nedeniyle kilo alımına neden olur, zira beden su tutulumunu artırarak dengeyi müdafaaya çalışır. Tuz ayrıyeten yiyecekleri daha iştah açıcı hale getirir ve daha büyük porsiyonlar yemenize neden olur.

Dondurulmuş yemeklerle ilgili öteki bir sorun ise tokluk hissi veren lif eksiklikleridir. Yemekten kısa bir müddet sonra ekseriyetle tekrar acıkırsınız. Dondurulmuş yemek sizin için bir zorunluluksa, sodyumu seyreltmek ve lif alımını yükselterek tokluğu artırmak için içine zerzevat ekleyebilirsiniz.

Yağsız ürünler

Çok fazla yağ tüketmek kilo vermede sorun yaratır, lakin çok az tüketmek de sorun yaratır. Bedenin sağlıklı çalışması için yağa muhtaçlığı vardır. Bu nedenle yağsız yoğurt her vakit tam yağlı yoğurttan daha güzel değildir.

Ürünlerin yağsız versiyonlarında yağlar çoklukla şekerle değiştirilir ve bu da uygun değildir. Sağlıklı yağları beslenme etiketlerinde doymamış yağlar olarak tanıyabilirsiniz. Makûs yağlar doymuş yağlar olarak etiketlenir.

Protein barları

Hazır protein barlarının birden fazla çok fazla şeker içerir. Bunlar, kan şekeri düzeylerinde büyük dalgalanmalara neden olurlar ve açlık krizlerine yol açabilirler.

Bazıları ayrıyeten trans yağlar ve yüksek fruktozlu mısır şurubu üzere yapay katkı hususları içerir ve iltihaplanma ve obezite ile ilişkilidir.

Beyaz ekmek

Ekmeğin rengini yalnızca bir renk olarak mı görüyorsunuz? Beyaz ekmeğin sindirim için hayati değer taşıyan lif içeriği çok düşüktür.

Tam buğday ekmeği ve çavdar ekmeği üzere tam tahıllar ise bu liflerin birçoklarını içerir. Lif ayrıyeten daha uzun müddet tok hissetmenizi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

Meyve suları

Meyveler birçok sağlıklı besin içerir. Lakin, meyveleri yalnızca meyve suyu formunda tüketirseniz, meyvenin doyurucu lifini kaybedersiniz.

Yüzde 100 saf bir meyve suyu bile çok ölçüde şeker ve kalori içerir. Meyve suları kan şekerini süratli bir formda yükseltir ve dalgalanmalara neden olur. Bu da açlık krizlerini tetikleyebilir.

Soslar

Bir diyette salataların bir mecburilik olduğunu düşünüyorsunuzdur. Lakin, salatalar dahi olsa içine ne koyduğunuz büyük ehemmiyet taşır. Küçük olarak görülen soslar, düşük kalorili salatanıza artıdan 300 ila 400 kalori ekleyebilir.

Ancak doğal soslar kullanabilirsiniz. Zerzevat sosları salatayı hem daha besleyici hem de daha az yağlı hale getirir.

“Diyet” içecekler

Şekerli içecekleri diyetinizden çıkarmak için onların “diyet” yahut “sıfır kalorili” versiyonlarını tercih etmek epeyce büyük bir yanlıştır. Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların da kilo alımına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Ayrıca birçok farklı çalışma, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketiminin demans ve felç oluşumunu tetikleyebileceğini göstermiştir.

Glütensiz gıdalar

Çölyak hastasıysanız, elbette glütensiz yiyecekler yiyebilirsiniz ve yemelisiniz. Lakin glütensiz yiyecekleri daha sağlıklı olduklarını düşünerek yiyorsanız, bu epeyce büyük bir yanlıştır.

Glütensiz tahıllar gluten içeren muadillerinden daha acı olduğu için ekseriyetle bu acı esere şeker eklenerek maskelenir. Şeker, çok sayıda alternatif form ve isimde eklenebilir. Birçok glütensiz besin, glüten içeren muadillerinden daha fazla şeker ve yüksek karbonhidrat içerir.

Hazır yulaf ezmesi

Hazır yulaf ezmesi, olağan yulaf ezmesinden daha süratli hazırlanabilir, fakat besin pahaları hayli düşüktür. Yulaf ezmesinin sıhhat faydalarının birçok, sürece sürecinde kaybedilir.

Ek olarak, üretim sırasında şeker eklenebilir. Bu faktörlerin her ikisi de hazır yulaf ezmesini sıhhatsiz bir yiyeceğe dönüştürür.

Hazır smoothie’ler

Kendi smoothie’nizi yapmak her vakit çok daha düzgündür ve paketli bir smoothie almak çok daha farklı bir şeydir. Smoothie’nizi hazırlarken, tam meyve ölçüsünü ölçebilir, meyve suyu, su oranını ayarlayabilir ve tatlandırıcı eklemekten kaçınabilirsiniz.

Ancak birçok hazır smoothie ortalama 600 ila 1000 kalori içerir ve şekerle doludur. Kilo vermeye çalışan biri muhtemelen günde 1400 ila 1600 kalorilik bir diyet uygulayacaktır. Yani 1000 kalorili bir smoothie için çok fazladır.