Kılıçdaroğlu, HDP Ziyaretinin Ardından Meclis’i İşaret Etti: “Çözüm Adresi TBMM’dir”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ‘Kürt sorununun çözüm adresi TBMM’dir’ ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Meclis’te HDP’yi ziyaret etti.

TBMM’de gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, ortak basın açıklaması yaptı.

“Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm adresi TBMM’dir.” diyen Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının satır başları şu şekilde:

‘Kendi açımızdan bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı. Hukuk devleti mutlaka olmalı. Sosyal devlet, gelir dağılımında dengesizliğin giderilmesi gerekiyor.

Kayyum uygulamasının sürdürülmesini asla doğru bulmadığımızı ifade ettik genel başkanlara. Seçimle gelen seçimle gider. Demokrasinin temel kuruladır. Halkın iradesini ipotek altına alırsanız bu doğru bir uygulama değildir. Demokrasiye aykırıdır.

‘HÂLÂ NASIL PARTi KAPATIRIZ?’

Siyaset sorun yaratmamalı, bunun için siyaset var zaten. Siyaset sorun yaratıyorsa bu negatif yansıyor. Parti kapatılması… 21. yüzyıldayız arkadaşlar. Hâlâ nasıl parti kapatırız? Parti kapatmak doğru değil.

Kadına yönelik şiddetin mutlaka son bulması lazım. Toplumun bir duyarlılığı var. Siyaset kurumunun da bunu hissetmesi lazım. Bu konuda çok açık ve net siyaset kurumunun tavır alması lazım.

Kadınların toplumun en önemli aktörlerinden olduğunu hepimizin kabul etmesi lazım.

‘ÇÖZÜM ADRESİ TBMM’DİR’

Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm adresi TBMM’dir.

TBMM’nin varlığı, sorunları çözen bir meclis olmasından kaynaklanmaktadır. Kuruluşundan bu yana Türkiye’nin en temel sorunları TBMM’de çözülmüştür.’

‘Özgürce tartışacağız’

‘Biz parlamenterlerle birlikte var olan tüm sorunları çözeceğiz. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Milletin iradesiyle bu sorunların tamamı çözülür. Bu ülkeye demokrasiyi ya getireceği ya getireceğiz arkadaşlar. Kavga yok. Özgürce tartışacağız. Anlaşamadık. Anlaşamadıysak oturacağız, bir daha konuşacağız.

Özellikle basın mensuplarından istirhamım: Toplumu ayrıştıran dilden lütfen kaçının. Medya da bu sorumluluğunun farkında olmalı.

Beraber neşelenmek, gülmek varken bu kavga neden? 13. Cumhurbaşkanı olarak bu ülkede kavgayı bitireceğim. İnsan insandır. Bu kavgayı bitireceğim.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir