İsveç Başbakan Andersson’dan Türkiye açıklaması: Muahedeye uyacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşen NATO Tepesi’nde “İsveç, Türkiye’ye 73 teröristin iadesi konusunda kelam verdi” demişti. Lakin Erdoğan’ın sözlerini İsveç Başbakanı Andersson karşılıksız bırakmıştı.

‘TÜRKİYE İLE YAPILAN MUTABAKATA VE İADELERLE İLGİLİ KONTRATA UYACAĞIZ’

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Almedalen Siyaset Formu’nda yaptığı açıklamada, kelam konusu mutabakatın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, “Türkiye ile yapılan muahedeye ve iadelerle ilgili kontrata uyacağız.” dedi.

Terör faaliyetlerine karışmayanların kaygı etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, “İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve milletlerarası hukuka nazaran iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok.” sözlerini kullandı.

SORULARI TEKRAR YANITSIZ BIRAKTI

Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye’ye büyük ödünler verildiği ve kamuoyunda sert tenkitler aldığı konusundaki sorulara ise karşılık vermedi.

‘ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE EĞİLMEK HİÇ DE GÜZEL DEĞİLDİ’

Anlaşma sonrası Aftonbladet muharriri Gazeteci Wolfgang Hansson, ” Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de güzel değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç’in ödediği süreksiz bir bedel olsun” kelamlarıyla hükümete yüklendi.

Expressen muharriri Magnus Falkehed da “Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan’ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç’in Ukrayna’ya dönmemesi için anlaşılabilir.” sözünü kullandı.

‘İSVEÇ İÇİN UTANÇ VERİCİ’

Eski Toplumsal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise “Türkiye ile yapılan bu muahede, İsveç için utanç verici.” dedi.