İstanbul Depremi İçin Tarih Verenlere İsyan Etti: Falcılık Yapmayın

6 Şubat tarihinde başta Maraş ve Hatay olmak üzere 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından olası Marmara depremi gündemde yer almaya devam ediyor.

Prof. Dr. Yaltırak, Marmara’da beklenen deprem için tarih verenleri “astrologluk” yapmakla suçladı. Yaltırak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bilim, astroloji değildir. Bilimde popülizm uğruna astrologluk yapılmaz. Marmara’da her an deprem(ler) beklenildiğini zaten yetkililere, halka söylüyoruz, gece gündüz çalışıyoruz ama tarih vererek panik ortamı yaratmıyoruz. Çünkü panik, çözüm değil tam tersi kadere rıza getirir.

Zaten beklenen bir durum için milyonların ruh sağlığıyla oynamak iyi niyetli bir davranış değil. Astrologlar da her akıllarına geleni söylüyor. Tuttuğu zaman bildi oluyor, tutmadığı zaman kimse dönüp tutmadı demiyor. Deprem konusu ciddi bir olay, bu şekilde sulandırılmamalı.

‘Deprem ne zaman olacak gün söyleyin’ gibi cevabı ajandaya işlenecek şekilde verilemeyen sorular geldiği sürece bu tür popülizme maruz kalıp, yalnızca korkacaksınız. Bu korku da çaresizlik, çaresizlik de çözümsüzlük getirecek. Yapmayın, etmeyin. Yazık oluyor.”

Yaltırak, depremin ne zaman olacağının kesin olarak bilinemeyeceğini, ancak olası bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx