İlber Ortaylı 100. Yıl Özel Programının Tanıtımında İsrail – Filistin Savaşına Yer Verilmesine Tepki Gösterdi

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı ve yer bilimci Celal Şengör, Oğuzhan Uğur’un ev sahipliği yaptığı Mevzular Açık Mikrofon programının özel konuklarıydı. Programın konusu, Cumhuriyet’in 100. yılıydı. Ancak, program tanıtımında İsrail-Filistin savaşının konuşulduğu bölümlerin paylaşılması Ortaylı’yı rahatsız etti. 76 yaşındaki profesör, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Oğuzhan Uğur’un “Filistin topraklarını sattı mı?” sorusuna Şengör ve Ortaylı’nın verdiği yanıt, büyük ses getirmişti.

Şengör, soruya “Filistin toprak satmadı diyenler zır cahillerdir” diyerek yanıt vermiş Ortaylı da bu söylemi destekler nitelikte açıklamalarda bulunmuştu.

Cumhuriyet’in 100. yılının konuşulduğu programın tanıtımında bu konuşmaların yer bulması Ortaylı’nın tepkisini çekti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan tarihçi, “Cumhuriyet’in 100. yılını konuşmak için gittiğim programdan gündemi gereksiz meşgul edecek şekilde bir kesit sunulmasını doğru bulmadığımı söylemeliyim.” dedi.

İlber Ortaylı’nın açıklaması ?

‘Tarihte hiçbir ülke Gazze kadar küçük yüzölçümüyle bu kadar büyük bir sorun haline dönüşmüş ve trajedi yaşamış değildir. Şu zamanda mühim olan tarihteki eski yaraları kaşımak değil. Cumhuriyet’in 100. yılını konuşmak için gittiğim programdan gündemi gereksiz meşgul edecek şekilde bir kesit sunulmasını doğru bulmadığımı söylemeliyim.

Gazze’nin içinde bulunduğu durum herkes için bir şoktur. Mutlaka müdahale edilmesi ve gündemde kalması gereken acımasız, insanlığa sığmayan metotlarla süren savaştır. Ölenler savunmasız sivillerdir, çocuklardır. Yüz binlerce masum insanın susuz, elektriksiz ve en önemlisi can güvenliğinin olmamasının konuşulması gerekir. Bu hazin, trajik noktadan doğan dram hiçbir şekilde istismar edilemez. Hükümetin bu konudaki yaklaşımı ise soğukkanlıdır ve doğrudur.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx