İkinci ‘Seçil Erzan’ vakasında yeni detaylar

Denizli’de, Dubai merkezli ünlü bir finans şirketinin temsilcisi oldukları iddiasıyla ortaya çıkan 3 dolandırıcının, Avrupa’da yaşayan gurbetçiler ve yabancı uyrukluları öncelikli hedeflerine koyarak pek çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Şüphelilerin, kar payı vaadiyle milyonlarca euro para topladığı öne sürülürken mağdurların avukatı, olayı ikinci Seçil Erzan vakası olarak niteledi. Bu kişiler hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Denizli’de ikinci ‘Seçil Erzan’ vakası: Kar payı vaadiyle dolandırdılarGüncel

Kurulan ağı genişleten şüpheliler, yaklaşık 780 kişiden aynı yöntemle 20 ila 300 bin avro arasında değişen miktarlarda para topladı. Bir çoğu gurbetçi olduğu öğrenilen yatırımcılara yatırdıkları paranın üzerinden aylık yüzde 15, yıllık ise ana paranın 5 katı kar payı vaadinde bulunuldu. Ayrıca her bir yatırımcı getirene de yüzde 10 ödeme sözü verildi.

SERBEST BIRAKILDILAR

Yaklaşık 38 milyon avroluk vurgun yapan ancak kar payı ödemesi yapmayan şüpheliler tarafından dolandırıldıklarını anlatan mağdurlar adliyenin yolunu tuttu. Mağdurlar, yasal işlem yapılması için Ertuğrul S.(39), Hicabi P. (29) ve Tolga D. (26) hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU

Denizli’de üç kişinin kar payı vaadiyle milyonlarca euro para toplayıp, çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Olayın geçmişi, 2022 yılında Ertuğrul S. tarafından Pamukkale’de dijital finans alanında hizmet verdiği belirtilen bir şirket kurulmasına dayanıyor. Kendisini dünyaca ünlü iş insanı olarak tanıtıp, güven sağlayan Ertuğrul S., bir süre sonra Dubai merkezli ünlü bir finans şirketinin Denizli temsilciliğini yaptığını belirterek, yüksek kar vaadiyle yatırımcılara çağrıda bulundu.

Ertuğrul S., başta Fransa, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerdeki gurbetçiler olmak üzere çok sayıda kişiden 20 bin euro ile 300 bin euro arasında para topladı. İddiaya göre, yatırımcılara yatırdıkları paranın üzerinden aylık yüzde 15, yıllık ise ana paranın 5 katı kar payı yatırma vaadinde bulunuldu. Ayrıca her bir yatırımcı getirene de yüzde 10 ödeme sözü verildi.

Bir süre sonra para yatıranlar, kar paylarını alamayınca dolandırıldıklarını anlayıp, Ertuğrul S. ile onunla birlikte hareket ettikleri ileri sürülen Hicabi P. ve Tolga D. hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx