Hollandalı Müslümanlar ortasında kurban kesmek yerine bağış yapanların sayısı artıyor

Getty Images

Hollanda’da yaşayan 1 milyondan fazla Müslüman ortasında, kurban kesmek yerine, gereksinim sahibi şahıslara bağış yapanların sayısının giderek artığı belirtiliyor.

İslami kuruluş temsilcilerine nazaran, bu eğilim bilhassa Türkiye ve Fas kökenli genç nesiller ortasında hayli yaygın.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a nazaran, ülkedeki Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda hayvan kesme alışkanlığını yavaş yavaş bırakıyor.

Türkiye ve Fas kökenli Müslümanların belli bir kısmı, geldikleri ülkelerde kurban kesecek durumu olmayan şahıslara para ya da et bağışında bulunuyor.

Hollanda’daki Müslümanların Devletle İrtibat Kurumu (CMO) Lideri Muhsin Köktaş, kurban kesmek yerine bağış yapanların sayısının arttığına işaret ederek, “Bağışlar geçen yıl yeterliydi. Bu yıl daha da fazla” diyor.

Müslümanlara yönelik yayın yapan “Muslimkrant”ın (Müslüman gazetesi) haber portalının genel yayın direktörü Brahim Bourzik de, kurban kesmek yerine bağışta bulunanların sayısındaki artışa dikkat çekiyor.

Bourzik, son birkaç haftadır, bu tercihin dinen kabul edilip edilmediğine dair çok sayıda soruyla karşılaştığını belirtiyor.

‘İslami vegan bir ay’

Brahim Bourzik’e nazaran, Hollanda’da doğup büyüyen yeni kuşak Müslümanlar ortasında bu anlayış epey yaygın.

22 yaşındaki kızının vejetaryen olduğunu vurgulayan Fas kökenli gazeteci, “Gençler artık kurban kesmeyi tercih etmediğini söylüyor. Bu yüzden gelecekte bununla başa çıkmanın bir yolunu bulmalıyız. Gençleri kaybetmeden geleneği yaşatmak gerek.” diye konuşuyor.

Sosyolog ve müellif Mohammed Benzakour, bir müddet evvel Volkskrant gazetesindeki yazsında, “Kurban Bayramı’na ek olarak İslami vegan bir ay düzenlenmesi çağrısında” bulundu.

Bu hususta çok sayıda mektup aldığının altını çizen Benzakour’a nazaran, bilhassa 2. ve 3. nesil Müslümanlar bu hususta daha hassas.

Sadece Kurban Bayramı’nda değil, Hıristiyanların kutsal bayramı Noel’de ve Şükran Günü’nde de çokça et tüketildiğini anımsatan Benzakour, Kuran’ın, akılcı düşünmeyi öğütlediğini vurgulayarak, yaşanan etraf sıkıntılarına karşı bu cins gelenek ve göreneklerin gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

Getty Images

Fas’taki Rif bölgesinin ekolojik ve ekonomik güzelleşmesi için çalışan Riforest Vakfı’nın lideri Aziz Kaouass, da Benzakour’un vejetaryen beslenme davetine olumlu karşılık verdiğini anlatıyor.

Kaouass, Kurban Bayramı’nda hayvan kesmek yerine, Fas’taki fakir ailelere et yardımında bulunduğunu söylüyor.

2050’de Müslümanlar nüfusun yüzde 12,5’una ulaşacak

Yaklaşık 17 milyon nüfusa sahip Hollanda’da, nüfusun yüzde 6’sı Müslümanlardan oluşuyor. Müslüman göçmenler ortasında birinci sırayı Türkiye kökenli göçmenler alıyor.

Hollanda’da 500 bin civarında Türkiye kökenli göçmen yaşıyor.

Araştırmalara nazaran, göç ve mülteci akını bu süratle devam ederse, 2050 yılında Hollanda’daki Müslümanların sayısı 2,2 milyon ile toplam nüfusun yüzde 12,5’una ulaşacak.

Araştırmacılar, 2050’de Avrupa genelinde Müslüman nüfusunun da, 58,8 milyona ulaşacağını ve Avrupa nüfusunun 11,2’sini oluşturacağını kestirim ediyor.