HDP Diyarbakır mitingi başladı: Tahlil Biz’de

Semra Yansit – Mahsum Kara

DİYARBAKIR – Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır!” şiarıyla Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenlediği miting başladı.

Miting, PKK başkanı Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik ataklar, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik atak tehditleri, hasta ve infazı yakılan tutuklular ve ekonomik kriz gündemleriyle düzenleniyor.

ANTEPLİ 4 GENÇ ENGELLENDİ

Mitinge Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Lideri Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz ve HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar’ın yanı sıra milletvekilleri de katılıyor.

Mitinge katılan kitle 3 arama noktasından geçtikten sonra alana girebildi.

Yöresel kıyafet giyen Antepli 4 gencin elbiselerinden ötürü miting alanına girişleri engellendi. Şal û şepik giyen gençlerin alana girmesi için teşebbüste bulunan HDP milletvekilleri Hişyar Özsoy ve Pero Dündar’ın gayreti da yetersiz kaldı. Gençler, “Üstümüzdeki yeleğin cepleri çok diye bizi alana almak istemiyorlar. Bu türlü saçmalık olmaz” diyerek reaksiyon gösterdiler.

‘İŞTE MEYDAN, İŞTE HALK İRADESİ’

Kürtçe, Zazaca ve Türkçe herkesi selamlayarak mitingin açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır Vilayet Eşbaşkanı Gülistan Atasoy şunları söyledi:

“Özgürlük türküsü, sevdası o denli göçlük bir ruhtur ki hiçbir sıcaklık ona mani olamaz, işte İstasyon Meydanı da bunu gösteriyor. Amed yeniden tarih yazıyor bugün. Tecrit ve savaşa karşı çıkıyor ve demokrasiyle ders veriyor. Kürt halkının hiçbir baskıya teslim olmayacağını söylüyor Amed. İşte meydan işte irade ve halk. Demokrasinin ve barışın umudusun Amed.”

‘ER YA DA TAHLİL MASASINA GELECEKSİNİZ’

Mitingde konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Türkiye önemli bir ekonomik krizdedir” diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Sebebi faşişt AKP ve MHP hükümetidir. 5 Nisan 2015 yılında PKK önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırdınız. Kürtçe üzerindeki tecridi ağırlaştırmak istediniz lakin bu planınız tutmadı. Deva İmralı’da, Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüdür. Herkes aklını başına alsın, biz efendileri kabul etmiyoruz. Kürtlerin tarihinde cezaevinde Mazlum ve Beceriklilerin kişiliklerinde Kürt halkının iradesini almak istediler lakin onları iradeleriyle tarihe isimlerini yazdırdılar.

Mücadele elbet her vakit devam edecek. Helalleşme diyorlar fakat Dersim, Roboski ve Zilan katliamlarıyla yüzleşilmedikçe helalleşme olmaz. Her atağınız günbegün bizi güçlendiriyor. Öcalan ile görüşmek hesabınıza gelmedi ve tahlil sürecini bozdunuz. Ancak er ya da geç o tahlil masasına geleceksiniz.”

‘HDP FİKRİYATIN BU ALANDA’

Mitingde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz de konuştu. Bütün zorluklara ve engellemelere karşın “Amed halkının faşist iktidara yanıt vermek için” meydanı doldurduğunu söyledi.

Aydeniz şunları belirtti: “Bu iktidar ‘mecalleri kalmadı’ diyor ancak halk HDP fikriyatına sahip çıkmak için burada. Bizler her şartta HDP fikriyatına sahibiz ve sonuna kadar da sahip çıkacağız. Hiçbir kapatma davası bizi bu fikriyattan vazgeçiremez. Savaştan, baskıdan ve kayyımdan beslenen bir iktidar var karşımızda. Bu iktidar yüzyıllık inkardan gücünü alıyor. Elde edilen Kürt kazanımlarını sömürmek ve yok etmek için Güney Kürdistan ve Rojava’ya taarruz yapıyorlar. Bu savaş siyaseti hiçbir vakit tutmadı. Bugün Güney Kürdistan’da yürütülen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Oraları sömürge siyasetleriyle insansız bırakmak istiyorlar. Bu savaş yıllardır sürüyor fakat bu tahlil değil ve Türkiye yokuşa yanlışsız gidiyor. Buradan Êzidî halkının direniş ve statüsüne selam olsun. Amasız fakatsız Şengal halkının yanındayız. 74’üncü ferman bütün uluslar tarafından tanınmalı ve bir daha bu türlü bir durum yaşanmasın.

‘DAİŞ’İ CANLANDIRMAK İSTİYORLAR’

Biz diyoruz ki Serêkanîyê’de, Girê Sipî’de Afrin’de çetelere peşkeş çekildi. Bugün tek bir çakıl buraya gelmemişken Rojava’ya güvenlik sebebiyle saldırma planı yapıyorlar. Rojava’da Kürt bayanları ve erkekleri DAİŞ’i yok ettiler lakin bu, iktidarı rahatsız etti. Artık bu iktidar DAİŞ’i tekrar canlandırmak istiyorlar.

‘KÜRTLER 2. BİR LOZAN’A MÜSAADE VERMEYECEK’

İktidarın cebinde daima Kürt düşmanlığı var. Bu kürt düşmanlığı sizin bitişiniz olacak. Kürt halkına 2’nci bir Lozan’ı yaşatmak istiyorlar. AKP ve MHP bir yüzyıl daha Kürtlere bir kayıp daha yaşatmak istiyorlar. Fakat Kürtler yüzyıldır çaba ediyorlar ve Ortadoğu’da siyaseti belirleyen bir aktör olmuşlar. Kürtler özgürlüğe kitlenmiş durumdadır. Artık hayallerden uyanın, Kürt halkı 2’nci bir Lozan’a müsaade vermeyecek.

‘ÇÖZÜM ABDULLAH ÖCALAN’DIR’

Bu iktidar Kürt düşmanlığını her yerde sürdürüyor. Cezaevleri azap yerlerine dönüşmüş. Halk ihlallerinin, mevtin ve şiddetin olmadığı tek bir gün yok. Aysel Tuğluk için bir karar verildi lakin bu karar ikili standart. Bir an evvel Aysel Tuğluk’u tahliye edin. Aysel Tuğluk ve siyasi tutsaklar tahliye edilene kadar uğraşımızı sürdüreceğiz. Bu katliamcı ve sömürgeci fikrin temelinde tecrid anlayışı var. Tecrit insanlık kabahatidir. Ve herkes tecride karşı sesini yükseltmeli. Halkın iradesi olan Abdullah Öcalan’ın tecridi için muhalefet ne diyor?
Kürdistan’a gelip ‘helalleşme, demokrasi’ denilip Ankara’ya gitmeyi artık Kürt halkı yutmuyor. Kürt halkının kırmızı çizgisi Abdullah Öcalan’dır. Tahlil Abdullah Öcalan’dır. Sayın Abdullah Öcalan için dünyanın bir çok yerinde hareketler yapılıyor. Zira sunduğu paradigma herkes için tahlildir.”