Hapşırırken vücutta ne olur? Hapşırırken kalp durur mu?

Bu anlayış, neredeyse antik dönemlere kadar uzanıyor. Hapşırırken vücudun verdiği genel tepki ve kasılmadan dolayı çoğu sistemin bir anlığına durduğunu düşünüyoruz. Hapşırırken bünyemizin verdiği reaksiyon ne kadar güçlü de olsa bu bilgi tam olarak doğru değil. Peki, hapşırırken vücutta neler olur?

HAPŞIRIRKEN VÜCUTTA NE OLUYOR?

Güçlü bir kasılma sonucu ortaya çıkan hapşırmanın etkisi, tüm vücudun bir anlığına kendini “kapattığı” hissini oluşturuyor bu da kalbin durduğuna dair yanlış anlaşılmanın temelini inşa ediyor. Bu yüzden de karşımızdaki hapşırdığında ona “çok yaşa” diyoruz.

Aslında hapşırmanın bu denli şiddetli olmasının sebebi perde arkasındaki vücudun işleyişinde yatıyor. Düzensiz şekilde uyarılan burun içerisindeki sinirler, beyne “burunda yabancı bir cisim var” sinyalini gönderiyor ve bu duruma anında müdahale ederek yabancı algılanan cismi hapşırarak sistemden çıkarmaya çalışıyor.

Dolayısıyla hemen ardından hapşırmaya başlıyoruz fakat o denli şiddetli bir refleks ki bu hapşırma olayı; anlık olarak sistemimizde değişiklik oluşturuyor. Akciğerlerdeki havayı hızla dışarı atma komutu veren beyin, burnu rahatsız eden cismi derhal vücuttan atmaya çalışıyor.

HAPŞIRIRKEN KALP DURUR MU?

Hapşırma sırasında olan tüm bu olayların hiçbiri, kalbin işleyiş mekanizmasını etkilemez. Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin eski başkanı Prof. Dr. Richard Conti, hapşırma esnasında insanda “kalbin durduğu” hissini oluşturduğundan dolayı böyle bir algı yayıldığını söylemektedir. Yapılan hiçbir bilimsel araştırmada hapşırma esnasında kalbin çalışma sisteminin aksadığına dair en ufak bir bulgu dahi saptanamamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx