Gurbetçilerin 2021 yılında Türkiye iktisadına katkısı

Yurt dışında çalışan vatandaşlar, koronavirüs salgınının getirdiği seyahat kısıtlamalarından ötürü iki yıl üst üste yurda giriş yapamamışlardı. İki yıl ortadan sonra 2021’de baba ocağına dönebilen gurbetçiler, uzun müddet yurda gelememenin hasreti ile seyahatlerini dolu dolu geçirdi.

2021 yılında tüm tatil müddetlerini Türkiye’deki tatillerine ayırdıkları gözlemlenen gurbetçiler, bu süreçte iktisada can verdi.

Çarşı pazarı hareketlendirdiler

Gurbetçilerin katkısı 2021’in yaz aylarında 13 milyar lira

Gurbetçiler akın akın baba ocaklarına geliyor

Yurt dışında yaşayan ve yıllık müsaadelerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçiler, bugünlerde de hudut kapılarından giriş yapıyor.

Gurbetçiler, bu yıl da geçen yıl olduğu üzere hudut kapılarından araçları ile giriş yapmak için uzun kuyruklar oluşturmaya başladı. Birtakım yolcuların hava yolunu tercih ettiği biliniyor.

Avusturya’dan gelenler araçlarını tren vagonlarına yükledi

Birtakım gurbetçiler de araçlarını yanlarında getirmek için treni tercih etti. Avusturya Villach’tan Türkiye’ye seyahatinde 1.400 kilometre yol alan tren Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahından Edirne Gar’ına gelen gurbetçiler, buradaki süreçlerinin akabinde araçlarını alarak memleketlerinin yolunu tutuyor.