Güney Kıbrıs Rum İdaresi, Türkiye’yi ABD ve AB’ye şikayet etti: ‘Ruslar yaptırımları delmek için…’

Güney Kıbrıs Rum İdaresi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, Türkiye’yi ABD ve Avrupa Birliği’ne şikayet etti.

Son periyotta Türkiye ile Yunanistan ortasında tırmanan gerginlik, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ve Ankara bağlarını de direkt etkiledi.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, Türkiye’yi Batı yaptırımlarına karşı Rusya’ya takviye olmakla suçlarken, ABD ve Avrupa Birliği’ne şikayet etti.

Ülkesinde yayın yapan bir radyo kanalına konuşan Kasoulides, Avrupalı ​​ortaklarını Putin-Erdoğan muahedesinin ‘içeriğini incelemeye’ çağırırken, Rusya’dan Türkiye’ye altın ihracatı yapılmasının ‘yaptırımları delmek’ manasına geldiğini vurguladı.

‘DAHA EVVEL İRAN’A YÖNELİ AMBARGOLARI DELMEK İÇİN…’

Kasoulides, “Bu tıp bir süreçte, Türkiye’ye ulaşan her şey ihraç edilebileceği için ambargonun ihlal edildiği kesindir” dedi. Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin tıpkı taktiği geçmişte İran’a yönelik ambargoları delmek için kullandığını da öne sürdü. Bu yüzden İran’la süren bir dava olduğuna vurgu yaptı.

Kasoulides, Kasoulides, vazife mühletinin son aylarına giren Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in KKTC ile müzakerelerin tekrar başlamasını istediğini söylediğini de aktardı.

Bunun geçmişte Jane Holl Lute üzere özel bir elçi atanarak yapılacağını da kelamlarına ekledi.

Anastasiades ile BM Genel Sekreteri ortasında bu ayın sonlarında New York’taki Genel Kurul’da ikili bir görüşme olacağını da kelamlarına ekledi.