Gözler Madrid’de: Erdoğan İsveç ve Finlandiya önderleriyle görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in davet etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Madrid’de NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya’nın başkanlarıyla dörtlü tepede bir ortaya gelecek.

İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin kaygılarını “anladıklarını” tabir ederken İttifak’tan ise daima olarak Türkiye’nin kaygılarının giderilmesi için çalışılacağı açıklamaları geliyordu. Türkiye ise daima olarak güvenlik telaşlarının giderilmediğini lisana getiriyordu. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmak için yaptığı müracaata güvenlik dertleri giderilmeden olumlu cevap vermeme yaklaşımından vazgeçmezken sorunun aşılmasına yönelik diplomatik gayretler bugün görüşülecek.

Resmi oturumları 29-30 Haziran’da yapılacak Madrid Zirvesi’nde bu bahiste ilerleme sağlamak istediklerini gizlemeyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tarafları toplantı öncesinde bir ortaya gelmeye davet etti. Davete tüm taraflar olumlu karşılık verdi. Bu çerçevede tepe öncesinde en az tepenin kendisi kadar kritik bir dörtlü tepe gerçekleştirilecek. Bugün yapılacak toplantıya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Stoltenberg katılacak.

NE OLMUŞTU?

İsveç basını, Dışişleri Bakanı Ann Linde’in ülkesinin NATO’ya üyelik müracaat evrakını imzaladığını duyurmuştu. Akabinde akşam saatlerinde Finlandiya Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayınlayarak, ülkenin Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun iştirak müracaat evrakını imzaladığı anları paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cezayirli mevkidaşı Tebbun ile görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç’in NATO adımına ait, “Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair iletileri var. Bu iki ülkenin NATO’ya girmelerine ‘Evet’ demeyiz” demişti. İsveç’in Türkiye’yi ikna ziyaretine ait ise “İknaya mı gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar” açıklamasını yaptı.