Gorazde’de Filistin’e Destek Gösterisi

Bosna Hersek’in doğusundaki Gorazde kentinde, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Filistin halkına destek gösterisi gerçekleştirildi.

Aliya İzetbegoviç Köprüsü’nde toplanan kalabalık, çatışmaların bir an önce sona ermesi ve daha fazla çocuğun öldürülmemesi çağrısında bulundu.

Filistin’in Saraybosna Büyükelçisi Rezeq Namoura, burada yaptığı konuşmada, Filistin halkıyla dayanışma gösteren herkese teşekkür etti.

Gösterinin organizatörlerinden Dzebrail Bajramovic de Gazze’nin 75 yıldır dünyanın en büyük toplama kamplarından birisi olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Filistin Dostluk Derneği Başkanı Avdo Hebib ise Gazze ve Batı Şeria’da yaşananların “eşi benzeri olmadığını” vurguladı.

Gruptakiler, ellerinde “Çocukların üzerine bomba atmak kendini savunmak değildir”, “Bir çocuğun öldürülmesinin sebebi olamaz” ve “Yapılanlar soykırımdır” yazılı dövizler taşıdı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 326’sı asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 648’si çocuk, 2 bin 290’ı kadın olmak üzere 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü, 22 bin 219 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze’ye 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx