Gençlerbirliği’nin yeni lideri Talip Çankırı oldu

Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğündeki Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda düzenlenen genel şurada mevcut lider Niyazi Akdaş aday olmadı.

Genel heyette başkanlık için Talip Çankırı ve Arda Çakmak yarıştı. Kullanın 409 oyun 243’ünü alan Talip Çankırı kırmızı-siyahlı kulübün yeni lideri oldu, Arda Çakmak ise 158 oyda kaldı.

Çankırı, genel şurada yaptığı konuşmada, 2004’ten itibaren farklı devirlerde Gençlerbirliği idaresinde yer aldığını belirterek, “Önceliğim altyapı olacak. Asıl kesin amaç futbol lisesi.” sözlerini kullandı.

“Gençlerbirliği kayyuma gidecek sahipsiz kalacak bir grup değildir.” diyen Çankırı, şöyle konuştu:

“Niyazi liderin olduğu yerde lider adaylığım kelam konusu olmazdı. Niyazi liderin teklifi ve uygun görmesi sonucu lider adayı oldum. Dünyada futbol devasa bir sanayi haline geldi. Futbol kulüpleri şirket üzere yönetilmek zorunda. Şu an olmasa bile kendi imkanlarımızla paramızı yeniden kazanan, artıya geçen kulüp olacağımıza canı gönülden inanıyorum.”

Çankırı, öncelikte transfer yasağını kaldırmak için çalışacaklarının altını çizerek, “En kıymetli hususun transfer yasağının kalkması olduğunu biliyoruz. Dün yaptığımız görüşmelerde kelamlı dayanak aldık. En kısa vakitte tahtayı açmayı umut ediyoruz.” diye konuştu.

Seçimde lider adayı olmayan Niyazi Akdaş ise şirketleşme konusunda daha evvel üç adayın olduğunu fakat bunların vazgeçtiğini lisana getirerek, “Dolayısıyla bu genel şurası yapmak istedim.” dedi.

Transfer yasağının kalması için 40 milyon liranın üzerinde paraya gereksinim olduğunu söyleyen Akdaş, gayrimenkul satılmasından yana olmadığını vurguladı. Akdaş, “Onlar Gençlerbirliği’nin kara günleri için önlemdir. Bu borçları ben yapmadım. Eski idarenin 37 milyon lira borcunu kapadım. Bu kulübün kurtuluşunun şirketleşmeden geçtiğine inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Akdaş, Söğüt İnşaat ile kulübün satışı için değil, Hacettepe’nin 2. ligde oynaması için görüştüklerini kaydetti. Konuşmasının sonlarına gerçek gözleri dolan Niyazi Akdaş, “Gençlerbirliği başkanlığı bugüne kadar yaptığım en gururlu işti.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Yönetim kurulu

Talip Çankırı başkanlığındaki Gençlerbirliği’nin yeni idaresinde Arif Ölmez, Sinan Aydın, İsmet Beltan, Kadir Kudret Hatipoğlu, Murat Karahan, Kenan Memiş, Sezgin Özkan, Emine Toprak, Şahap Yaralı, Abdülvahit Vardar, Eraslan Er, Şener Köseoğlu, Osman Sungur, Fazilet Göktürk, Savaş Çolakoğlu, Ahmet Can Parçalanamaz, Bülent Üstündağ ve Murat Aysoy yer aldı.