Fitch, ABD’nin Kredi Notunu Düşürdü, Ünlü Ekonomistler Kararı Eleştirdi

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ve Allianz SE Baş Ekonomisti Mohamed El-Erian, ABD’nin ekonomisindeki direnç göstergeleri göz önüne alındığında Fitch Ratings’in ABD’nin kredi notunu düşürme kararını eleştirdi. Larry Summers, ABD’nin uzun vadeli açığı hakkında endişeleri olmasına rağmen, ülkenin borçlarını ödeme yeteneğinin şüphe götürmediğini belirtti. Mohamed El-Erian, not indiriminin piyasaları etkilemesinin pek olası olmadığını söyledi.

Fitch Ratings, vergi indirimleri, yeni harcama girişimleri ve ekonomik şoklar nedeniyle ABD’nin bütçe açıklarının arttığını ve AAA kredi notunu AA+’ya indirdiğini açıkladı. Not indirim kararının ardından ABD’nin Fitch’e göre mevcut kredi yeterlilik seviyesi “Prime” olarak nitelendirilen en yüksek seviyeden “Yüksek Not” olarak nitelendirilen bir alt seviye gerilemiş oldu.

Fitch’e göre, ABD’nin yönetişimindeki erozyon, borç tavanı anlaşmazlıklarında ve son dakika kararlarında kendini gösteriyor. Ayrıca, ABD’nin borç yükü 2025 yılına kadar GSYİH’nın yüzde 118’ine ulaşacak ve gelecekteki ekonomik şoklara karşı savunmasızlığını artıracak.

Mohamed El-Erian, ABD ekonomisi ve piyasaları üzerinde kalıcı bir etki yaratması yerine, not indiriminin daha fazla kafa karışıklığı yaratabileceğini düşünüyor. Bazı ekonomistler ve analistler, Fitch’in kararını saçma ve gereksiz buluyorlar, çünkü ABD’nin ödeme gücü hakkında endişe edecek bir durumun olmadığını düşünüyorlar.

Fitch’in kararına yönelik eleştiriler arasında Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman da bulunuyor. Birçok eleştirmen, Fitch’in not indiriminin daha büyük bir hikayenin parçası olduğunu ve ABD’nin ödeme gücüyle ilgili bir sorun olmadığını vurguluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx