Filistin Başbakanı, İsrail’i ‘Filistinlilerin cesetlerini kadavra olarak kullanmakla’ suçladı

Iştiyye, Filistin hükümetinin Ramallah’taki haftalık kabine toplantısında konuştu.

Filistin Başbakanı, “(İsrail) İşgal terörü halkımıza karşı işlediği hatalara son vermiyor. Bu yılın başından bu yana işgalcilerin kurşunlarıyla öldürülen şehit sayısı 15’i çocuk olmak üzere 78’e ulaştı.” dedi.

İsrail’i, üniversitelerindeki tıbbi laboratuvarlarda tutulan Filistinli “şehitlerin cesetlerini kullanmakla” suçlayan Iştiyye, şunları söyledi:

“(İsrail) işgal makamları (Filistinli) şehitlerin cesetlerini alıkoyarak yas tutanların acısını daha da artırıyor. Öğrendiğimize nazaran bu cesetler, insan haklarına, bedellere, unsurlara ve bilimsel etiğe açıkça ters halde, İsrail üniversitelerinin tıp fakültelerindeki laboratuvarlarında kullanılıyor.”

Filistin Başbakanı, milletlerarası üniversiteleri de el konulan cesetlere karşı işlenen ihlallerde rolü bulunan İsrail üniversitelerini boykot etmeye çağırdı.

Iştiyye ayrıyeten, “Filistinlilerin cesetlerine karşı ihlallere son vermesi ve elindeki tüm cesetleri derhal hür bırakması ve böylelikle ailelerin ölen yakınlarına yakışır halde veda edebilmesi için İsrail hükümetine baskı yapılması” davetinde bulundu.

Filistinlilerin cesetlerini geri almak için yürütülen Filistin Ulusal Kampanyası Koordinatörü Hüseyin Şucaiyye’ye nazaran, 2015’ten bu yana 104 ceset İsrail tarafından alıkonulmuş durumda. Ayrıyeten “numaralı mezarlıklar” olarak isimlendirilen özel mezarlıklarda da 256 ceset bulunuyor.

İsrail güvenlik güçleri, düzenlediği baskınlarda yahut Filistinlilerin gerçekleştirdiği ataklarda hayatını kaybeden Filistinlilerin cesetlerini ekseriyetle alıkoyuyor. Bu cesetler bazen aylar sonra ailelerine teslim ediliyor.