Faruk Bildirici yazdı: RTÜK, yayın yasağı ile yanılttı

ANKARA – RTÜK’ün Konya Kent Hastanesi’nde Uzman Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi ile ilgili getirdiği “yayın yasağı” açıklamasının akabinde birçok televizyon kanalı cinayetin haberini yapmadı. Bu durumun sorumlusunun RTÜK’ün aldatıcı açıklaması olduğunu söyleyen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici “Karar ‘soruşturma kapsamı hakkında yayın yasağı’ getiriyor; atağa ait yayın yasağı yok! RTÜK, karar sayısını bile yanlış yazmış!” dedi.

Bildirici kendi ismini taşıyan internet sitesinde hekim cinayetiyle ilgili “RTÜK, televizyonları yanılttı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. RTÜK’ün kurumsal hesabından yaptığı, “Konya Kent Hastanesi’nde meydana gelen silahlı akın olayına ait Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2022/2828 sayılı kararı ile yazılı, görsel ve toplumsal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyaya, olaya ait haberlere yönelik yayın yasağı kararı getirilmiştir” açıklamasını hatırlatan Bildirici, şunları yazdı:

“RTÜK’ün eleştirel kanallara habire ceza verdiğini gözeten televizyon yöneticilerinin RTÜK ihtarına uyması doğal. Gerçekten ortalarında FOX TV’nin de olduğu birtakım televizyon kanalları RTÜK’ün ‘yayın yasağı’ açıklaması olduğunu belirterek, haberi yayımlamadılar. NTV, CNN Türk, Halk TV, Tele1 ve KRT üzere kanallar kısaca olayı duyurup reaksiyonları detaylı yayımladı.

KARAR SAYISINI BİLE YANLIŞ YAZDILAR

Ama aslında RTÜK’ün bırakın bu ihtarının içeriğini, açıklamada belirtilen Ceza Hakimliği kararının sayısı bile yanlıştı. RTÜK açıklamasında belirtilen Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2022/2828 sayılı kararı ‘yayın yasağı’ ile ilgili değildi. Ceza Hakimliği’nin, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine aldığı 2022/2828 sayılı karar ‘gizlilik kararı’ydı. Bu karar uyarınca taraflar ve avukatları belge içeriğini inceleyemeyecek ve dokümanlardan örnek alamayacak. Bunun medya ve televizyonlarla bir ilgisi yok… RTÜK’ün duyurmaya çalıştığı ‘yayın yasağı’ ile ilgili asıl karar 2022/2826 sayılı. Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin tekrar Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine aldığı bu kararın sonuç kısmında motamot şöyle deniyor:

‘Milli Güvenlik, kamu sistemi ve güvenliği ile soruşturmanın sağlıklı yürütülmesinin sağlanması maksadıyla 5187 sayılı Basın kanununun 3/2 hususu kararındaki kaidelerin oluştuğu değerlendirilmekte; soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma evrakı kapsamı hakkında yazılı, görsel ve toplumsal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada olaya ait şahısların, olay yerine ilişkin imajların ve her türlü haberin yayınlanmasının yasaklanmasına karar verildi.’

Ceza Hakimliği’nin aldığı bu kararlar, RTÜK’ün web sayfasına konuluyor lakin kamuoyuna açık değil. Yalnızca televizyon kuruluşlarının yöneticileri şifreyle girip, karar metinlerine bakabiliyor.

YASAK SORUŞTURMA BELGESİ HAKKINDA

Karardan anlaşılacağı üzere, Hakimlik kararı olaya ait yayın yasağı değil, ‘soruşturma belgesi kapsamı hakkında’ alınmış bir karar. Hakimlik, savcılığın istemine uyarak, soruşturma bitene kadar soruşturma evrakı hakkında haber yayımlanmasını yasaklıyor. Olay yerine ilişkin imgeler de soruşturma belgesi kapsamında olduğu için yayımlanmaması gerekiyor.

Hakimlik’in aldığı bu karar, soruşturma evrakı dışındaki gelişmelerle ilgili haber yayımlanmasını engellemiyor. Hakikaten bugünkü neredeyse tüm gazetelerde ve internet sitelerinde Tabip Karakaya’nın öldürülmesine ait haberler yayımlandı. Kimse de onlarla ilgili ‘yayın yasağı kararına uymadınız’ diye süreç yapmadı.

Oysa dikkat edilirse Hakimlik kararında yasak kararının ‘yazılı, görsel ve toplumsal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medya’ olduğu vurgulanıyor. Bir tek televizyonlarda atak haberinin yayımlanması kısmen engellendi. Onun sebebi de RTÜK’ün Hakimlik kararını yanlış yorumlayıp olayla ilgili hiç haber yayımlanamayacakmış üzere açıklama yapması…

Yasakçı zihniyet yargı kararlarına bile çarpık biçimde bakıyor; yasaklardan bunalan yayın kuruluşları da risk almama eğiliminde kararı uyguluyor.”

Faruk Bildirici’nin incelemesinin tamamını buradan okuyabilirsiniz. (HABER MERKEZİ)