Erdoğan’ın ‘sürtük’ kelamı okulda arbede çıkardı: Ulusal Eğitim Şube Müdürü okul bastı, küfrederek öğretmen yumrukladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2013 yılındaki Seyahat Direnişi’ne katılanlar hakkında “sürtük” sözünü kullanması toplumun her kesitinde yankı uyandırmıştı.

O sözler Mersin’de bir okulun öğretmenler odasında da gündeme gelince öğretmenler ortasında tartışma çıktı. Bir bayan öğretmen, Ulusal Eğitim Şube Müdürü olan eşini aradı. Şube müdürü okula geldi, eşinin tartıştığı öğretmeni bahçede yumrukladı, öğrencilerin ve öğretmenlerin önünde “Bu okuldan gidecek O.Ç diye” diye bağırdı.

BirGün’den Abidin Yağmur imzasıyla yayımlanan haberde, eğitim topluluğunu sarsan olay Mezitli’deki İçel Anadolu Lisesinde yaşandı. Öğretmenler odasındaki sohbet sırasında husus AKP’li Erdoğan’ın, Seyahat aksiyonlarına katılan şahıslara “sürtük” diyerek hakaret etmesine geldi. Hülya Koçyiğit’in oynadığı Sürtük isimli sinema de odada konuşuldu.

Bu sırada Eğitim-Bir-Sen üyesi, Din Kültürü öğretmeni bayan öğretmen, kendisine laf vurulduğunu ileri sürerek tartışmaya dahil oldu. Bayan öğretmen, Mezitli İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünde şube müdürü olan eşi M.S’yi arayarak kendisine hakaret edildiğini ileri sürdü.

ŞUBE MÜDÜRÜ OKULA GELDİ, ÖĞRETMENİ BULDU

Müdür M.S bunun üzerine İçel Anadolu Lisesine geldi ve eşine hakaret etmekle suçladığı öğretmen B.A’yı okul bahçesinde yakaladı. Görgü şahitlerinin tabirine nazaran şube müdürü M.S, öğretmen B.A’ya yumruk attı. Başka öğretmenlerin ortaya girmesiyle müdür M.S bahçeden uzaklaştırıldı. Müdür M.S bu sırada “Bu adam buradan gidecek. Buradan gidecek O.Ç” diye bağırarak küfür etti. Müdürün bu küfürleri pencerelerden arbedeyi izleyen öğrenci ve öğretmenlerce duyuldu, ayrıyeten cep telefonu kamerası imajlarına de yansıdı.

EĞİTİM-SEN: İNCELİYORUZ

Eğitim-Sen Mersin Şube Lideri Mahmut Sümbül, Mezitli MEM Şube Müdürü M.S ve İçel Anadolu Lisesi öğretmeni B.A ortasındaki tartışmayla ilgili kendilerine de manzara geldiğini, ayrıyeten üyelerinin bilgi verdiğini söyledi. Sümbül, bugün okulda inceleme ve görüşmeler yapacaklarını söz etti.