Erdoğan: Putin haklı, tahıl fakir ülkelere değil zenginlere gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “Ukrayna’nın tahıl ihracatı başlangıçta anlaşıldığı üzere fakir ülkelere ulaşmıyor” kelamlarını kıymetlendirdi. Erdoğan, “Tahıl sevkiyatında esasen şu an prestijiyle Rusya tarafından şimdi tahıl sevkiyatı yok. Sayın Putin’in haklı olduğu bir husus var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef güçlü ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil. Bunun ana teması nedir? Yoksul ülkelere buradan bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir, devam ettirmektir. Artık bir taraftan Rusya’ya bu yaptırımlar sürerken bu yaptırımlar karşısında kalkıp da bu yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması Sayın Putin’i de rahatsız etmektedir. Biz istiyoruz ki Rusya’dan da tahıl sevkiyatı başlasın” diye konuştu

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bugünkü görüşmelerimizde ikili münasebetlerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık. Üç muahede bugün burada imzalandı. Ticaret hacmimiz geçen sene güçlü bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Yaklaşık yüzde 41 artıştır bu. Bu ivmenin bu yılın birinci 8 ayında artarak devam ettiğini ve hacmin şimdiden 760 milyon doları aştığını görüyoruz. 1 milyar amacını bu yıl sonunda rahatlıkla geçeceğimiz anlaşılıyor. Bunu evvel ikiye katlayacağımıza akabinde 5 milyar doları aşacağına inanıyorum.

Bir bölge ülkesi olarak Türkiye, Balkanlar’da yaşanan tüm gelişmeleri yakından izlemekte ve bu bağlamda gereken katkıları sürdürmektedir.” (HABER MERKEZİ)