ECB/Lane: Enflasyonu düşürmek için hala yapılması gereken işler var

Foreks habere göre, Litvanya Merkez Bankası’nın düzenlediği bir konferansta konuşan Lane şunları söyledi. “Henüz enflasyon hedefinde değiliz ve bu nedenle enflasyonu düşürmek için hala yapılması gereken işler var. Çekirdek enflasyon bir süredir düşüyor, ancak bu seviyeler hala nispeten yüksek.

YÜKSEK ÜCRET ARTIŞLARI OLACAK

Burada ücretlerden gelen yukarı yönlü baskı devam ediyor. Şu anda yüzde 5.5 seviyesindeki ücret artışı yüzde 2 enflasyonla tutarlı değil. Fiyat istikrarı için ücret artışlarının bundan daha düşük olması gerekiyor. Bu nedenle iki yıl daha oldukça yüksek ücret artışları olacak ama her yıl bir önceki yıldan daha az olacak. Ve bu çok önemli. Ancak önümüzdeki mart ayının sonundaki Paskalya tatili sırasında 2024 yılı ücretlerindeki gelişmeler doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Dolayısıyla ücretlerin önümüzdeki yıl daha yavaş artacağı yönündeki önemli varsayımın geçerli olup olmayacağını öğrenene kadar uzun bir süre geçecek” dedi.

PARASAL SIKILAŞTIRMA YOLDA

Daha pek çok parasal sıkılaştırmanın yolda olduğunu ifade eden Lane, ECB’nin faiz oranlarının yeterince uzun süre korunması halinde fiyat istikrarının yeniden sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunağı görüşünü yineledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx