Dünyada kuraklık alarmı! Çim sulamak yasaklandı

Yıllardır tekrarlanan, Kuraklık ve çok sıcakların giderek daha sık ve uzun müddetlerle görüleceği ikazlarının akabinde iklim değişikliğinin olumsuz tesirleri başta güney Avrupa olmak üzere tüm dünyada net halde görülüyor. Termometrelerde rekor düzeylerin görüldüğü bu yaz, pek çok ülkede çim sulamaktan otomobil yıkamaya su kullanımı katı biçimde sonlandırıldı. İşte öne çıkan uygulamalar:

ABD: ÇİM YERİNE ÇÖL BİTKİSİ

ABD’de başta California ve Teksas olmak üzere toplam nüfusun 3’te birine karşılık gelen 110 milyon kişinin yaşadığı 12 eyalette hanelerin su kullanımı haftalardır kısıtlanıyor. En yaygın tedbir çim sulamaya getirilen müddet kısıtlamaları. Los Angeles üzere birtakım kentlerde çimlerin daha az su talep eden çöl bitkileriyle değiştirilmesi teşvik ediliyor. Yüzme havuzlarına buharlaşmayı önlemek için örtü mecburiliği getirilirken, kimi bölgelerde araba yıkamak yasak. İhlal durumunda hanelere su arzı kısılıyor. Hafta başında Massachusetts’in Pembroke kasabasında yangın musluklarından su almak isteyen itfaiyeye bile müsaade verilmedi.

İTALYA: SÜS HAVUZLARI KAPANDI

Kuraklıktan en berbat etkilenen ülkelerden İtalya’da turistik Verona ve Milano kentlerinde süs havuzları kapatıldı. Birçok kentte içme suyunu bahçe sulaması ve araba yıkamakta kullanmak yasak. Risotto’nun memleketinde pirinç tarlaları bile kururken, su parklarının da kapatılması gündemde. Altyapının eskidiği ülkede, su şebekesinde yüzde 50’yi bulan kaçak oranı ve düşük su fiyatı tartışma konusu. Uzmanlara nazaran 2 Euro ile Avrupa’nın en ucuz suyunu tüketen İtalyanlar israfta birinci sırada.

FRANSA: OTOMOBİL YIKAMAK YASAK

Ortalamadan yüzde 45 daha az yağış alan Fransa’nın neredeyse tümünde bahçe bitkileri ve çimlerin sulanması sıkı kurallara bağlandı. İçme suyu ile araba yıkamak yasaklanırken, israfa karşı kontroller sıkılaştırıldı.

İSVİÇRE: AĞIR PARA CEZALARI

Karlı dağ görünümleriyle ünlü İsviçre’de içme suyunun bahçe sulamak, otomobil yıkamak yahut yüzme havuzlarını doldurmak için kullanımına 10 bin Frank’a kadar para cezası getirildi. Benzeri formda kayak merkezleriyle ünlü Slovenya’da halka açık çeşmelerin suyu kesildi, parklarda çim sulamaya orta verildi.

SUSUZLUK ALARM VERDİ

* Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunması nedeniyle dünya besin güvenliği tehlikeye girerken kuraklığın da besin arzında daralmaya neden olmasından telaş duyuluyor.

* İtalya’nın kuzeyindeki beş bölgede kuraklık nedeniyle acil durum ilan edildi. Ülkenin verimli Po Ovası, bu yıl karın az düşmesi ve yağış azlığından kuruma noktasına geldi. Ülkenin risotto pirinçlerinin üretildiği Po Ovası’nda rekoltenin yüzde 30-40 düşmesi bekleniyor.

* İspanya’yı da kuraklık vurdu bu nedenle zeytinyağı üretiminde önemli düşüş bekleniyor. Sulanmayan zeytinliklerde ortalamaya nazaran yüzde 25, sulanan yerlerde ise yüzde 50-60 randıman öngörülüyor.

* İspanyol Tarım uzmanı Juan Carlos Hervas, “Zeytin ağaçları, su kıtlığına sağlamdır. Lakin çok kuraklık olduğunda hayatta kalma düzeneklerini aktive ederler. Ölmezler lakin eser vermezler” yorumunda bulundu.

* Suriye, Lübnan üzere ülkeler yüzyılların en kurak periyodundan geçerken, yeraltı sularında azalırken, çölleşmeyle kum fırtınalarını daha yaygın hale geliyor. İklim değişikliğiyle birlikte çok yağış, dolu üzere ekstrem hava kaideleri da besin üretimini olumsuz etkiliyor.

KAYNAK: HÜRRİYET