Doların ateşi Euro’yu yaktı! İslam Memiş’ten kazandıran süreç… Yapan kar eder

BDDK darbesi ile 16 düzeylerini test eden dolar, yatırımcıları korkuturken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, dolar karşısında en çok paha kaybedecek emtiayı açıkladı. Bilhassa yaz aylarında yeni bir yükseliş süreci yaşanacağını tabir eden Memiş, doların şu an 16 düzeyinde sıkıştığını belirtti. TL ile yeni yatırım yapmak isteyenler için kazandıran bir süreçten bahseden Memiş, panik satışlara da dikkat çekti.

DOLAR SIKIŞTI! HER AN PATLAYABİLİR

BDDK’nın kararından sonra dolarda yaşanan ani düşüşle panik yapan yatırımcılar için tahlil yapan İslam Memiş, doların sıkıştığını söyledi. Dolarda 16 ila 17 bant aralığına değinen Memiş, “BDDK kararı sonrası dolar 16.02’yi test edip dar bant aralığına sıkıştı. Üstte 16.75 düzeyini direnç düzeyi olarak belirledi. Önümüzdeki iki ay boyunca, dolar TL kuru 16-17 bant aralığında dalgalanır. Bir bakarsınız geri çekilir bir bakarsınız üst ataklar gerçekleşir. Sizin ekranda gördüğünüz dolar kuru, euro, sterlin ya da öteki para ünitelerinin gerçek kıymetini yansıtmıyor.” dedi.

DOLAR KARŞISINDA EN ÇOK BEDEL KAYBEDEN EURO OLDU

Günlük bazda çok önemli dalgalanmalar yaşandığını belirten İslam Memiş, bunun nedenin ise piyasan şimdi oturmamasından kaynaklı olduğunu belirtti. Euro’nın dolara karşı paha kaybettiğini kaydeden Memiş, euro/dolar paritesinin 1.0411 düzeyinde ve 1 puanlık geniş bant aralığı olduğunu belirtti.

ELİNDE TL OLANLARA YATIRIM İŞLEMİ

Dolar karşısında bedel kaybeden emtilara değinen Memiş, yatırımcılar için önemli ikazlar yaptı. Bilhassa TL ile yeni süreç yapacaklar için kıymetlendirme yapan Memiş, “Dolar karşısında, pariteler, altın, gümüş, kripto paralar ucuz kaldığı için, eline TL geçmiş, dolar almayı düşünenler varsa, euro’nun şu anda ucuz olduğunu bilmesi gerekiyor. Elinde dolar olanlar, aslında dolar karşısında euro’nun, sterlinin, altının ve gümüşün ucuz olduğunu bilmeli. Bende dolar olsaydı, bunun eski düzeyine kadar gelmesini bekleyeceğime, 4’e bölerdim. 30 Haziran’da dolar endeksi 105 düzeyine kadar yükseldi. Bu kıymetli bir sayı. Bunun yükselmesi altın ve gümüşün ons bazında gerilemesine neden oldu. Elinde dolar olana aslında fırsat sundu. Benim nazarımda ucuz. Elimde TL olsaydı, dolardan çok euro’nun bana daha fazla kazandıracağını düşünüyorum.” diye konuştu.