Diyetisyenler yaz aylarındaki beslenme konusunda uyarıyor

Uzman Diyetisyen Mine Şenarslan Toraman, “Sağlıklı diye birtakım besinleri sınırsızca yememeliyiz. Örneğin karpuz yaz aylarının vazgeçilmezidir lakin fazla yemek kilo aldırabilir” dedi.

Yaz meyvelerinin ve sıcaklarda sık tüketilen dondurmanın şeker seviyesinin yüksekliğine dikkat çeken Toraman, yaz beslenmesi konusunda değerli tekliflerde ve ihtarlarda bulundu.

“MEYVEDEKİ FRUKTOZ DA KİLO ALDIRABİLİR”

Yaz aylarında beslenme ve su gereksinimi hakkında konuşan Toraman, “Yaz aylarında zerzevat ve meyve çeşitliliği artıyor. Bu mevzuda çok şanslıyız. Yaz aylarındaki zerzevat ve meyvelerin su içerikleri çok yüksek olduğu için bedenin susuz kalmasını engellemiş oluyoruz. Lakin meyve yemekte abartılı olmamalıyız. Zira meyvedeki fruktoz da bize kilo aldırabilir. Yazın yapılan en büyük beslenme yanlışlarından biri budur” dedi.

“MEYVENİN YANINDA KURUYEMİŞ, SÜT YA DA YOĞURT TÜKETİN”

Meyvenin ayrıyeten tek başına yenilmemesi gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Toraman, “Kan şekerimizi dengelemesi için yanında tekrar bir avuç kadar çiğ kuruyemiş ya da süt yahut yoğurt tüketilebilir. Ayrıyeten meyveyi olabildiğince gün içerisinde saat beşten sonra tüketmemekte yarar vardır.

Çünkü meyve deki şeker bedende yağ olarak depolanmasına taban hazırlayabilir. Karpuz yaz aylarının vazgeçilmezidir fakat sınırsız yemek gerçek değildir. Bilhassa diyabet hastalarında bunu çok önermiyoruz. Yanında 1 dilim peynir ya da biraz yoğurt ile 1-2 dilimi geçmeyecek biçimde tüketebiliriz” diye konuştu.

“SEBZELER KAVURARAK DEĞİL AZ SUYLA PİŞİRİLMELİ”

Diyetisyen Toraman, sebzelerle hazırlanan hafif yemeklerin ehemmiyetine değinerek “Sebzeleri olabildiğince zeytinyağlı ya da fırında az yağlı pişirmeye itina gösterelim. Sebzeyi çok kavurarak değil de az sulu bir formda pişirirsek vitamin ve mineral bakımından kıymetini korumuş oluruz. Ayrıyeten yaz aylarında besin zehirlenmeleri ile de çok sık karşılaşıyoruz.

Çünkü havaların ısınmasıyla birlikte bilhassa süt eserlerinin ve et kümesinin saklama şartlarına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Besinleri sıcak ortamlardan uzak tutup, buzdolabı üzere soğuk ortamlarda saklamalıyız” dedi.

“GÜNDE EN AZ 2,5-3 LİTRE SU İÇİLMELİ”

Yapılan antrenmanlarla birlikte bedende oluşacak su kaybının dengelenmesinin bilhassa yaz aylarında daha büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Diyetisyen Toraman, şunları söyledi:

Eğer yaz aylarında yeteri kadar su içmezsek baş dönmesi, bayılma hissi, tansiyon yüksekliği üzere sıhhat sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Ortalama günde 2,5 ile 3 litre civarında su içmemiz gerekir. Şayet idman yapıyorsak, yaz aylarında idman yaptığımız müddet için 1 litre kadar daha su eklememiz gerekir.

Susama hissini yerine geçebilecek içecekler olarak da şekersiz kompostolar, ayran olabilir. Şayet tansiyon sorunumuz yoksa sade maden suyu tüketebiliriz.

“DONDURMA EN FAZLA 2-3 TOP YENMELİ”

Tıpkı meyveler üzere dondurmanın da tüketiminin sonlandırılması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Toraman “Yazın dondurma tüketimi artıyor. Dondurmada da sınırsız tüketimden kaçınmalıyız. Gün içerisinde, gündüz saatlerinde 2-3 top kadar tüketirsek bizim için kâfi olacaktır. Hazır dondurmalardan çok pastane yolu konut üretimi dondurmaları öneriyoruz” sözlerini kullandı.