Denizlerdeki av yasağı 1 Eylül itibariyle sona eriyor

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan yasak devri, 1 Eylül itibariyle sona eriyor.

1 Eylül’de denize açılacak olan tekneler, 4,5 ayın akabinde son hazırlıklarını tamamladı.

Balıkçı tekneleri, bu gece itibariyle “Vira Bismillah” diyerek denize açılacak ve sezona palamut avı ile başlayacak.

Balıkçılar umutlu

Tekneler, denize açılmak için beklemeye başlarken balıkçılar, yeni dönemden umutlu olduklarını söyledi.

“Vatandaşımız ucuz balık yiyecek”

Geçen dönem palamudun olmadığını bu dönem ise beklentilerin yeterli tarafta olduğunu belirten balıkçı Resul Yılmaz, “İyi olacak. Geçen dönem da düzgün idi lakin palamut yoktu bu sene daha güzel görünüyor inşallah âlâ olacak biraz masraflarımız biraz arttı.

Şu an Zonguldak tarafında balık ağır görülüyor fakat denize çıkmadan net bir şey söylemek hakikat değil. Balık nereye giderse biz de peşinde olacağız.

Teknemizde 40 kadar insan çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Biz çok eski 4 jenerasyon balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan da bize kaldı.

2005 yılında palamut çok olmuştu 2015’de de oldu bu sene daha çok görünüyor inşallah güzel olur vatandaşımız da ucuz balık yiyecek inşallah yalnız masraflarımız biraz daha yüksek.” dedi.


“Balık nerede olursa bizde peşinden gireceğiz”

Balıkçı Mustafa Yılmaz da “Hazırlıklarımız tamam. Beklentimiz avcılığın güzel olacağı istikametinde. Döneme palamut avcılığı ile başlayacağız.

Yaklaşık 4 yıldır bol palamut avcılığı olmuyordu inşallah bu sene bol olacak. Nisan 15 dönem bitiminden bugüne kadar ağların tamiri olmak üzere teknemizdeki başka eksikleri gidermeye çalıştık.

Genellikle Karadeniz’de avlanacağız, balık nerede olursa bizde peşinden gireceğiz. Sinop’da olursa Sinop’a, İstanbul’da olursa İstanbul’a gideceğiz.” diye konuştu.