Çinli ressam, doğal karstik mağarada fotoğraf atölyesi kurdu

Çin’in Guizhou eyaletindeki ressam Song Chuanzhong, doğal bir karstik mağarada kendisine bir fotoğraf atölyesi kurarak 30 yılı aşkın bir müddettir çalışmalarını burada sürdürdüğünü açıkladı.

“Ben Song Chuanzhong. Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin Yuqing ilçesindenim. Bu sessiz mağarada fotoğraf yapmayı seviyorum. Burada büsbütün rahatlıyorum ve daha fazla ilham bulabiliyorum.

Bu mağaranın daha evvel bir ismi yoktu. Sonra ben ona ‘sessiz, gizemli, özgür ve kısıtlanmamış’ manasına gelen ‘Qingxuan Mağarası’ ismini verdim.

Resimlerimi burada yapıyorum. Mağaranın içindeki sarkıtlar çok hoş. Bu mağara kışın sıcak, yazlarıysa serin oluyor. Fotoğraf yapmak için ülkü bir yer. Bu fırçaları, dağda bulduğum ağaç köklerinden ve sarmaşıklardan yaptım. Hepsi tabiatın bir modülü. Bu kalemlik de dağda bulduğum ağaç kütüğünden yapıldı; üzerinde bir sürü mantar var. Birçok vakit mağaradan sızan suyu içiyorum ya da bu suyu fırçalarımı yıkamak için kullanıyorum.

Son yıllarda ‘Çin’e Övgü’ isminde 400 metre uzunluğunda bir rulo tablo üzerinde çalışıyorum. Yarısından fazlasını tamamladım. Bu uzun rulonun içeriği ‘selleri dizginleyen Da Yu’ ve ‘gökyüzünü onaran Tanrıça Nü Wa’ gibi antik Çin efsaneleriyle başlıyor ve çağdaş kıssalara kadar uzanıyor. Bu uzun ruloyu boyamak için gerekli bilgileri toplamak üzere Çin’in birçok bölgesine seyahat ettim. Bu özel uzun rulonun, 5.000 yıldan fazla bir geçmişi olan Çin uygarlığımızı yansıtmasını umuyorum.”