CHP’li Murat Buyruk, “İktidar, uyuşturucu kullanımına ait bilgileri bilerek gizliyor”

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, uyuşturucu kullanımına ait dataların “bilinçli bir biçimde gizlendiği” savında bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi veren Buyruk, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan Bağımlılıkla Gayret Yüksek Kurulu’nun faaliyetlerine dikkat çekti. Buyruk, şunları söyledi: “Kurulun sekreterya misyonu Sıhhat Bakanlığı’na verilmiş ve 11 bakan görevlendirilmişti. Şura, 2018-2023 Uyuşturucu ile Gayret Hareket Planı çerçevesinde çalışmalarına başlamış ve birinci sefer 2019’da ilgili bakanlıkların çalışmalarını içeren 2018 yılına ait bir faaliyet raporu yayımlamıştı. O raporda, SGK’nin uyuşturucu tedavisi için başvuran şahısların sayısı ve harcanan paranın ölçüsü belirtiliyordu. Rapora nazaran 2015’te, 160 bin 29 kişi uyuşturucu tedavisi için başvururken, bu sayının üç yılda 273 bin 777’ye çıktığı görülmüştü. Şura, bu tarihten sonra faaliyet raporu yayımlamadı.”

HER RAPORDA GÖRÜLÜYOR

“İktidarın bunu bilinçili yaptığını” söz eden Buyruk, “Çünkü her raporda, her araştırmada uyuşturucu kullanımının gözle görülür bir biçimde arttığı ortaya çıktı. Yalnızca ALO 191 Uyuşturucu ile Gayret ve Takviye Hattı’na yapılan müracaatlar bile uyuşturucu kullanımının ne kadar arttığını gösteriyor. Sınırın açıldığı 1 Temmuz 2015’ten 31 Aralık 2020’ye kadar başvuran sayısı toplam 287 bin 301’i bulurken bu sayı bir yılda yüzde 24 artarak, 2021 yılında 358 bine ulaştı” bilgisini paylaştı.