CHP: Konutlarda minimum elektrik faturası 417 TL’ye çıktı

ANKARA – Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 49,5 endüstride kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 50,8 ve konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 20,4 artırım yapıldı. Endüstride kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe ise yüzde 20 artırım geldi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik ve doğal gaza yapılan artırımlar nedeniyle milyonlarca ailenin faturasını ödeyemez duruma geleceğini belirterek, “Konutlarda tüketilen elektrik 9 ayda düşük kademede yüzde 95, yüksek kademede ise yüzde 200 oranında; doğal gaz ise yüzde 165 oranında arttı. Kombiyi açmanın maliyeti şimdiden 2,5 kattan fazla arttı. Sanayi ve ticarethanelere yapılan artırımlar da hayat pahalılığını daha da artıracak” açıklamasında bulundu.

‘HEM FATURALARA HEM DE HAYAT PAHALILIĞINA YANSIYACAK’

CHP Güç ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik ve doğal gazda tüm abonelere gelen fahiş artırımlarla yıl bitmeden faturaların katlanacağını söyledi. EPDK’nın tarife devri olmamasına rağmen bütün abone çeşitlerinde artırım yaptığını belirten CHP’li Akın, “Kara kış öncesi güce yapılan artırımlar üretim maliyetlerini yükselteceği için vatandaşlara faturaların yanı sıra hayat pahalılığı olarak da yansıyacak. Güce kara kış öncesi yapılan bu artırımlar kış aylarının vatandaşlarımız için çok sıkıntı geçeceğini gösteriyor. Dünya genelinde ülkeler güç maliyetlerinin yükünü kendi vatandaşlarının üzerinden almak için adımlar atarken, AK Parti iktidarı kendi yanlış siyasetlerin bedelini artırım olarak vatandaşa kesti” dedi.

‘KONUTLARDA YÜKSEK KADEME ARTIRIMI YÜZDE 200 OLDU’

İktidarın 2022 yılının başında cumhuriyet tarihinin en büyük artırımını yaptığını, düşük kademede yüzde 51, yüksek kademede ise yüzde 127 oranında artırımın hayata geçtiğini hatırlatan CHP’li Akın, “Göstermelik KDV indiriminin akabinde 1 Haziran’da yüzde 15 ve son olarak 1 Eylül prestijiyle yapılan yüzde 20 oranında artırımla; konut abonelerinde yıl bitmeden düşük kademe yüzde 94,5, yüksek kademe ise yüzde 200 zamlanmış oldu. Ticarethanelerde 9 ay içinde yapılan artırım yüzde 192 olurken, endüstride ise yüzde 322 olarak gerçekleşti” diye konuştu ve şunları kaydetti:

ASGARİ TÜKETİMDE BİLE FATURA 417 LİRAYA ÇIKIYOR: Konutlarda taban bir tüketim olarak kabul edilen aylık 240 kilovatsaatin 2021 yılında faturaya yansıması 210 lira olurken; son yapılan artırımla birlikte bugün faturaya yansıması 417 liraya çıktı. Ticarethane ve endüstride artış ise faturaların adeta dörde katlanmasına neden olurken, ziraî sulamaya yapılan yüzde 20 oranındaki artırım ise kış aylarında besin enflasyonunun daha da artmasına neden olacak.

PTF TAVAN FİYATININ ARTMASI ARTIRIMA DÖNÜŞTÜ: AK Parti iktidarı, elektrik üretimindeki maliyet artışını frenleyebilmek emeliyle piyasa takas fiyatına (PTF) müdahale ederek 1 Nisan 2022 prestijiyle tavan fiyat uygulaması başlatmıştı. Fiyat artışını sınırlamak gayesiyle getirilen tavan fiyatın her ay artmasıyla ulusal tarifede artırım baskısı her ay artarken, tavan fiyatın 5 ayda yüzde 92 oranında artarak 2 bin 500 liradan 4 bin 800 liraya çıkması ulusal tarifeye de artırım olarak yansıdı.

2022’DE KONUTLARDA DOĞal gaz ARTIRIMI YÜZDE 164’E ÇIKTI: Elektrikte yapılan artırımın yanı sıra bilhassa kış aylarında vatandaşların ısınma hedefiyle tükettiği doğal gaz da zamlandı. 1 Eylül’de yapılan artırımla birlikte Karadeniz’de rezerv muştusunun verilmesinden sonra konutlarda 11, endüstride ise 15 sefer artırım yapılmış oldu. Konut abonelerinde yıl içerisinde yapılan yüzde 20,4 oranındaki dördüncü artırımla birlikte 2022 yılında yapılan toplam artırım oranı yüzde 164,1’e çıktı.

ISINMAK İÇİN MİNİMUM TÜKETİM 1200 LİRAYA YÜKSELDİ: Vatandaşların ısınma hedefli kullanımı bıraktığı geçtiğimiz nisan ayından bu yana ise konutlarda kullanılan doğal gaz yüzde 111 oranında artmış oldu. Öbür bir deyişle bu kış hiç artırım yapılmasa bile kombiyi açmanın maliyeti şimdiden 2 kattan fazla artmış oldu. Buna nazaran kış aylarında ısınma emeliyle gerçekleştirilen ortalama tüketimde kullanılan aylık 300 metreküp doğal gazın faturaya yansıması Aralık 2021’de 570 liradan Eylül 2022 prestijiyle yaklaşık 1200 liraya yükseldi.

YIL BİTMEDEN ENDÜSTRİDE DOĞAL GAZ YÜZDE 261 ZAMLANDI: Elektrikte olduğu üzere doğal gazda da ticarethane ve sanayi abonelerine yapılan artırımlar nedeniyle üretim maliyetlerini artırarak vatandaşlara hayat pahalılığı olarak geri dönecek. Ticarethane abonelerine son yapılan yüzde 47,6 oranındaki artırımla birlikte 2022 yılı içeresinde yapılan toplam artırım oranı yüzde 224’e çıkarken; sanayi abonelerine son yapılan yüzde 50,8 oranındaki artırımla 2022 yılında yapılan toplam artırım yüzde 273’e yükseldi. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gaza yapılan yüzde 49,5 oranındaki artırımla 2022 yılında yapılan artırım yüzde 261’e çıkmış oldu.

FATURASINI ÖDEYEMEYEN AİLE SAYISI DAHA DA ARTACAK: Temel bir hak olan güce yapılan artırımlar nedeniyle faturalarını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşlarımız yıl içinde kesintiler yaşıyor. AK Parti’nin yanlış para siyasetiyle Türk Lirası’ndaki fevkalâde paha kaybı Türkiye’de vatandaşların derin bir güç yoksulluğu yaşamasına neden oldu. İktidar faturasını ödeyemediği için icralık olan 5 milyon aile için adım atılacağını duyururken, yapılan son artırımla faturasını ödeyemeyen aile sayısı daha da artacak. (DUVAR)