Bu kan kümesine sahip olmak, hafıza kaybına uğrama olasılığınızı yüzde 82 oranında artırıyor

Vasküler demans, Alzheimer hastalığından sonra en yaygın ikinci demans halidir ve kabaca 10 demans hastasından birini tesirler. Altta yatan başka şartlar beyne giden kan akışını bozduğunda ve yetersiz oksijen ve besinlerle sonuçlandığında ortaya çıkar. Alzheimer Derneği, “Yetersiz kan akışı bedenin rastgele bir yerindeki hücrelere ziyan verebilir ve sonunda onları öldürebilir, lakin beyin bilhassa savunmasızdır ” diye açıklıyor.

Diyabet, yüksek tansiyon ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktör sizi vasküler demans için yüksek risk altına sokabilir. Ek olarak, uzmanlar, daha az bilinen bir faktörün kan kümenizin bu durum için risk düzeyinizde rol oynayabileceğini söylüyor. Vasküler demansa bağlı hafıza kaybına en yatkın kan kümelerini ve riskinizi azaltmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

BU KAN KÜMESİNE SAHİP OLMAK, HAFIZA KAYBINA UĞRAMA OLASILIĞINIZI YÜZDE 82 ORANINDA ARTIRIYOR

Kan kümeniz, kırmızı kan hücrelerinizdeki antijenler olarak bilinen bir küme protein tarafından belirlenir. Toplamda sekiz kan kümesi olmasına karşın, bu makul proteinlere nazaran farklılık gösteren dört ana kan kümesi vardır: A, B, AB ve O. Birtakım beşerler kan kümelerinin farkında, kimileri değil. Kan kümeniz kalp hastalığı, belli kanser cinsleri, felç ve daha fazlasının riskini artırabilir yahut azaltabilir. Ayrıyeten, bunama riskinizi artırabilecek yahut azaltabilecek hafızanızı da etkileyebilir.

Uzmanlara nazaran, ABO genine sahip olmak yani A, B yahut AB tipi kana sahip olmak yüzde 82 oranında artan hafıza kaybı riski ile alakalıdır. O kümesi kanı olan şahıslarda hafıza problemleri ve buna bağlı olarak bunama riski en düşüktür. Uzmanlar, ” Bu hafıza kaybının muhtemel bir nedeni , kan kümesinin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet üzere şeylere yol açabilmesidir. Bu şartlar bilişsel bozulmaya ve bunamaya neden olabilir” diyor.

İŞTE RİSKİNİZİ NASIL AZALTACAĞINIZ

Kan kümesini hafıza kaybına bağlayabilen faktörler vasküler bunama ile alakalı olduğundan, sahip olabileceğiniz başka risk faktörlerini değiştirerek bu artan riski azaltabilirsiniz. Özellikle sistemli antrenman yapmak, gereksiz gerilimden kaçınmak, kâfi bir gece uykusu almak (gecede yedi ila dokuz saat), sigarayı bırakmak ve sağlıklı bir diyet ve kiloyu sürdürmek değerlidir. Demans belirtileri için taramayı tartıştığınız tertipli denetimler için hekiminizi ziyaret etmeniz de faydalıdır.

Bu vasküler demans belirtilerine dikkat edin.

Vasküler demans belirtilerini bilmek de kıymetlidir. Hafıza kaybı ve baş karışıklığının yanı sıra, konsantre olma yahut kanıları organize etme, bağlantı kurma yahut planlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Uzmanlar, vasküler demansı olan birtakım bireylerin ayrıyeten huzursuzluk, ajitasyon, depresyon yahut ilgisizlik, istikrarsız yürüyüş ve artan idrara çıkma dürtüsü yaşadıklarını söylüyor. Vasküler bunama için bir tedavi olmamasına karşın, durumun altında yatan nedenleri tedavi ederek ilerlemesini yavaşlatabilir yahut semptomlarınızı güzelleştirebilirsiniz. Siz yahut sevdiğiniz biri bu belirtilerden rastgele birini yaşıyorsa hekiminizle konuşun