Birinci hibrit namlu üretim tesisi Türkiye’de kurulacak

Repkon İş Geliştirme ve Kurumsal İrtibat Müdürü Uğur Cem Gürpınar, Titomic ile dünyanın birinci hibrit akıtarak sıvama ve soğuk spreyleme üretim tesisini kurmak üzere kapsamlı bir paydaşlığı hayata geçireceklerini söyledi.

Savunma kesiminde namlu tedarikine yönelik dünyanın birinci hibrit üretim tesisini kuracaklarını bildiren Gürpınar, Türkiye’de faaliyet gösterecek tesiste Repkon’un akıtarak sıvama (flowforming) teknolojileri ile Titomic’in kinetik füzyon teknolojilerinden yararlanılacağını belirtti. Gürpınar, böylelikle daha kısa teslim müddetlerinde çeşitli ve eşsiz materyal bileşimleri ile daha hafif ve geliştirilmiş yeni özelliklere sahip namlular üretilebileceğini tabir etti.

AA

Repkon Genel Müdürü İbrahim Külekçi de Titomic’in metal eklemeli imalat alanında güvenilirliğini kanıtlanmış başkan bir şirket olduğunu vurgulayarak, bu paydaşlığın Repkon tarafından tasarlanan namluların üretim ve satışında son derece yararlı olacağını lisana getirdi.

Külekçi, “Bu eserlerin ve üretim süreçlerinin sunduğu performans, üstün direnç özellikleri ve maliyet avantajlarının namlularımız için eşsiz imkanlar sunduğunu düşünüyoruz. Bu fırsatları önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha da fazla keşfetmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

AA

Titomic Genel Müdürü Herbert Koeck ise namlu imalatında iki yenilikçi sürecin kombinasyonunu kullanma yeteneği sayesinde, kurulan tesisin yeni kuşak namluların üretimine öncülük edeceğini, namlularda daha evvel mümkün olmayan birçok tasarım özelliğinin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

AA

Repkon ve Titomic, dünyanın birinci hibrit namlu üretim tesisinin kurulumunu yıl sonunda tamamlamayı hedefliyor.

Namlu, roket gövdesi, harp başlığı

Metal şekillendirme kesiminde 40 yılı aşkın müddettir çalışmalar yapan Repkon, savunma, havacılık ve uzay endüstrisine yönelik stratejik eserleri yurt içinde ve dışındaki kullanıcılara sunuyor.

Şirket, rotasyonel soğuk dövme (swaging) teknolojisinde gerek makine üretimi gerekse şekillendirme tekniği hususlarında dışa bağımlılıktan büsbütün kurtulup teknolojinin tümüne hakim olarak bilhassa 5,56, 7,62, 9 ve 12,7 milimetre kalibreli namlu imalatında örtülü yahut açık ambargolara yerli ve ulusal özgün tahlil sunabilecek noktaya geldi.

Repkon, son olarak 40 milimetre bombaatar namlusunun üretimini dünyada birinci defa flowforming ile gerçekleştirip envantere sokarak bu husustaki yurt dışı bağımlılığını da ortadan kaldırdı.

Repkon, flowforming teknolojisi ile 70’ten 650 milimetre çapa kadar roket gövdesi de imal edebiliyor. 105’ten 155 milimetre çapa kadar harp başlıkları da firmanın geliştirmiş olduğu hot spinning ve hot swaging makineleri ile üretilebiliyor.