Bingöl’de hayalini kurduğu inşaat mühendisi diplomasını 71 yaşında aldı

Mehmet Evran, 1976 yılında Fırat Üniversitesi Eğitim Enstitüsünden, 1986 yılında da birebir üniversitenin inşaat teknikerliği kısmından mezun oldu.

Bingöl Vilayet Özel Yönetiminde inşaat teknikeri olarak vazife yaparken 1998 yılında Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmına Dikey Geçiş Sınavıyla geçmeye hak kazanan Evran, kayıt süreçlerini tamamlayamadığı için bu hakkını kaybetti.

Yıllar sonra inşaat mühendisliğine kayıt yaptırdı

AA’nın haberine nazaran; 42 yıl vazife yaptığı Vilayet Özel Yönetiminden 2012’de emekli olan Evran, 2018 yılında, bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini de kapsayan “af” ile Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Kısmına kayıt yaptırdı.

Mezun oldu, gençlerle birlikte kep attı

Torunları yaşındaki gençlerle bir ortada eğitim gören Evran, kısımdan muvaffakiyetle mezun oldu.

Evran, mezuniyet merasimine kendisini bu süreçte destekleyen eşi Naciye ile çocukları ve 11 yaşındaki torunu Ceren Evran ile katıldı.

Cüppe giydiği merasimde mezuniyet dokümanı verilen Evran’a, salondan büyük alkış geldi. Evran gençlerle birlikte kep attı.

Cihan, gençlere okumalarını tavsiye etti

Mehmet Evran, birinci, orta ve lise tahsilini Tunceli’de tamamladığını söyledi.

71 yaşında hayalindeki kısımdan mezun olmanın heyecanını yaşadığını söz eden Evran, “Önceleri fakültedeki arkadaşlarım beni veli sandı. İçimde kalmıştı, inşaat mühendisliği kısmını bitirmek istedim. Yıllarca uğraştım bugün nasip oldu. Bir arada çalıştık bir arada bitirme safhasına geldik.” dedi.

Evran, gençlere tekliflerde bulunarak, “Televizyon, bilgisayar, bunlardansa okumalarını istiyorum, eğitimlerini sürdürmelerini tavsiye ediyorum.” sözlerini kullandı.

“Yaşı büyük olanların azimli davranışları şahane bir şey”

Naciye Evran, eşini sahnede görünce çok memnun olduğunu anlatarak, “Eşimle gurur duyuyorum. Herkesin okumasını canıgönülden istiyorum.” diye konuştu.
Evran’ın 11 yaşındaki torunu Ceren Evran da dedesini mezun olurken gördüğü için memnun olduğunu belirtti.

Ceren Evran, “Arkadaşlarım da şaşırdı. Yaşı büyük olanların bu türlü azimli davranışları bence çok şahane bir şey. Ben de psikiyatrist olmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Okumanın yaşı olmadığını herkese gösterdi”

Evran’ın sınıf arkadaşı Yusuf Devran, dedesi yaşındaki Mehmet Evran’ı sınıfta birinci gördüğünde çok şaşırdığını tabir etti.

“Okumanın yaşı olmadığını herkese gösterdi. Mehmet amcayla okuduğum için gurur duyuyorum. Gençleri çok teşvik etti.” diyen Devran, Mehmet Evran’ın çalışmanın gücünü herkese gösterdiğini aktardı.

“Dersine girmek beni keyifli etti”

Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Kısım Lideri Doç. Dr. Ahmet Benli, Evran’ın bu yaşta gösterdiği azmin ve muvaffakiyetinin gençlere örnek olduğunu belirtti.

Dr. Öğretim Üyesi Bayram Yurt ise Mehmet Evran’ın ilerlemiş yaşına karşın azminden hiçbir şey kaybetmediğini söyledi.

Yurt, “Dersine girmek beni son derece memnun etti. Tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum.” dedi.