Avustralya’da geliştirilen aşı yaması, Covid-19 varyantlarıyla daha düzgün savaşabiliyor

Vaccine mecmuasında yayınlanan kobay deneyinin sonuçlarına nazaran, son derece bulaşıcı Omicron varyantıyla gayrette Hexapro SARS-CoV-2 spike proteini aşısının, tıpkı aşının bir iğne ile uygulanmasından 11 kat daha tesirli olduğu görüldü.

Queensland Üniversitesi Kimya ve Moleküler Biyoloji Bilimleri Fakültesi’nden araştırma vazifelisi Dr. Chris McMillan, “Yüksek yoğunluklu mikro dizili yama, aşıyı cildin bağışıklık hücreleri açısından güçlü olan katmanlarına tam olarak ileten bir aşı dağıtım platformudur” dedi.

Hexapro yaması Queensland Üniversitesi tarafından merkezi Avustralya’nın Brisbane kentinde olan biyoteknoloji teşebbüsü Vaxxas ile ortaklaşa geliştirildi.

Yama cilde uygulanıyor ve aşı binlerce küçük sivri uçtan bedene enjekte ediliyor.

Sekizer kobaydan oluşan kümelere Hexapro aşısı ya klâsik bir iğne ya da yama teknolojisi ile uygulandı ve akabinde kanları Alpha, Delta ve Omicron alt varyantları dahil olmak üzere farklı Covid-19 örneklerine karşı test edildi.

Üniversiteden yapılan basın açıklamasına nazaran sonuçlar, yamanın üstün bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğunu ve hem Omicron hem de Delta varyantlarını etkisiz hale getirmede daha tesirli olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılan Queensland Üniversitesi’nden Dr. David Muller, araştırma sonucunun yamanın, mevcut aşılara karşı daha sağlam olduğunu kanıtlayan, giderek daha fazla mutasyona uğramış varyantlara karşı yardımcı olabileceğine dair birinci delilleri sunduğunu söyledi.

Muller, “Spike proteininde 30’un üzerinde mutasyon taşıyan Omicron varyantı, dikkatleri aşıların azalan etkililiğine çekti” dedi.

Muller, mevcut iğne ile enjekte edilen aşılarının hastalıktan kaynaklanan önemli hastalıklarla çabada hala tesirli bir yol olduğunu hatırlamanın kıymetli olduğunu da kelamlarına ekledi.

Yama teknolojisi ayrıyeten, oda sıcaklığında 30 güne kadar stabil kalabilmesinin yanı sıra, kolay kolay taşınıp uygulanabildiği için Covid-19 ve gelecekteki aşılara erişimin genişletilmesine yardımcı olma potansiyeline de sahip.

Vaxxas CEO’su David Hoey, ticarileştirmeden evvel büyük ölçekli klinik deneylere geçerken artık üretimin ölçeğini artırmak istediklerini söyledi.

Hoey, “Bu gayeye, bir Hexapro Covid-19 yaması da dahil olmak üzere HD-MAP aşı adaylarımızın ticarileştirilmesine geçişi desteklemek için Brisbane’deki birinci üretim tesisimizin inşası da dahildir” dedi.