Atina’daki orman yangını ikinci gününde devam ediyor

Yunanistan’ın başşehri Atina, son yılların en büyük orman yangınını yaşıyor. Alevlere müdahale ikinci günde de sürüyor.

Yunanistan’ın başşehri Atina’nın kuzeyinde yer alan Penteli ve Rapentosa Dağı’nda dün lokal saatle 03.30’da başlayan orman yangını ikinci günde de devam ediyor. Kısa müddette yayılan yangın nedeniyle 4 yerleşim bölgesi alevlere teslim oldu, 600’den fazla kişi de bölgeden tahliye edildi. Suratı saatte 80 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar sebebiyle denetim altına alınamayan alevler, onlarca meskeni kullanılamaz hale getirdi.

Yunanistan İtfaiye Teşkilatı Basın Temsilcisi Epipyrago Ioannis yaptığı açıklamada, yangının kısa müddet içerisinde 23 kilometrekare alana yayıldığını ve alevlerin kamu kurumlarına, tarım alanlarına ve yerleşim noktalarına sıçradığını söyledi. Yunan Polis Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı, istekli kuruluşlar ve Romanya itfaiye gruplarının de yangın söndürme çalışmalarına takviye verdiğini belirten Ioannis, “85 itfaiye aracı, 420 itfaiyeci, 22 askeri araç, 150 asker, 282 polis, 3 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter ve gönüllülerden oluşan takımlar, yangını söndürmek için 29 saattir aralıksız halde çalışıyor. Yangının hanelere ulaşmaması için büyük efor sarf etmekteyiz. Şu ana kadar 29 konut, 5 kamu kurumu, 2 endüstriyel bina, 3 kilisenin kullanılamaz hale geldiğini tespit ettik. Yangının bölgede yaşayan 34 bin vatandaşımızı direkt etkilediğine inanıyoruz. Yangının en ağır olarak hissedildiği Penteli, Neo Penteli ve Ekali semtlerindeki yüzlerce vatandaşımızı inançlı alanlara taşımış bulunuyoruz” dedi.

Gece boyunca yangına müdahale edildiğini söz eden İtfaiye Departmanı Sözcüsü Yiannis Artopioes, “Zor bir geceydi. Rüzgarın şiddeti nedeniyle alevler tüm müdahalelere karşın istikamet değiştirdi” açıklamasında bulundu.

MİÇOTAKİS’TEN ZİYARET

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Ulusal Operasyon ve Kriz İdaresi Uyum Merkezine gelerek son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Sıhhat Bakanı Thanos Plevris de Ulusal Acil Durum Merkezi’ne ziyarette bulundu.

Pendeli Çocuk Hastanesi’ne yaklaşan alevlerin akabinde, 71 çocuk hastaneden tahliye edilmiş, 35 çocuk önlem maksadıyla Mitera Vakfı’na ve 36 çocuk da Aglaia Kyriakou Çocuk Hastanesine sevk edilmişti. Bölge yakınında bulunan Ulusal Gözlemevi de boşaltılmıştı.