Asırlık panayıra gelenler “römork oteller”de konakladı

Kırklareli’nin en küçük ilçelerinden Pehlivanköy’de 112 yıldır kurulan Pavli Panayırı yöre halkının en değerli kültürel buluşma noktası olarak dikkati çekiyor.

II. Abdülhamit’in fermanıyla kurulan panayır, Trakya’nın devam ettirilen son panayırı olarak öne çıkıyor.

Ergene Irmağı yanındaki 110 dönüm alana kurulan panayırda lunapark, açık hava lokantaları, seyyar satış alanları yer aldı.

Eğlenceli geçen dört günden geri kalmamak için etraf köyler de neredeyse panayır alanına taşındı. Bayramlı, Övenler, Çerkezmüsellim, Mandıra, Tahal, Ağayeri, Kumköy üzere ilçeye yakın köylerde yaşayanlar, traktörlerinin römorklarına yükledikleri koltuk, kanepe ve yataklarla panayıra geldi.

Üstleri naylonla kapalı römorklar sıra sıra panayır alanına dizilirken, panayır bitimine kadar 5 bine yakın kişi burada konaklayacak.

Ev üzere döşenen “römork oteller”de yeme içme işlerini de halleden köy sakinleri, her yıl gelenek haline dönüşen bu aktifliği iple çekiyor.

8 Eylül perşembe günü başlayan panayır pazar günü sona erecek.

PORTATİF LOKANTALAR

Panayırda yapılan kuzu çevirme, bölge halkının hasretle beklediği bir tat olarak öne çıkıyor.

Alanda kurulan portatif lokantalar, kuzu çevirme müdavimlerinin vazgeçilmez adresi olmaya devam etti.

Odun ateşinde pişen kuzu lezzeti, kokusu ve tadıyla cezbederken, 3-4 saatte kızaran çevirmenin kilogramı 500 liradan satışa sunuldu.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Renkli imgelere sahne olan panayırda Roman vatandaşlar, kendilerine has cümbüş anlayışlarıyla panayırın cümbüş ayağını canlı tuttu.

Binlerce kişinin ziyaret ettiği panayırda lunapark cümbüşlerine de iştirakçiler istek gösterdi.

Büyük bir alanda kurulan lunapark ve farklı eserlerin satıldığı tezgahları gezip çeşitli cümbüşlere katılanlar, bir asırlık aktifliğe tanıklık etti.

“DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ” 

Panayır alanında römorkta konaklayan Arife Güner (63) her yıl panayıra gelip römorkta konakladıklarını söyledi.

Panayıra Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden geldiğini tabir eden Güner, hasat ettikleri eserleri panayırda satıp kışlık muhtaçlıkları için alışveriş yaptıklarını belirtti.

Panayırın çok eğlenceli olduğunu anlatan Güner, “Her sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini. Çocuklar eğleniyor, biz de seyrediyoruz. Bundan 30-40 sene evvel hayvanların çektiği otomobillerle geliyorduk, sonra römorklar çıktı. Burada konaklamak için en düzgünü bu bizim için. Otomobillerimizin içinde çekyatımız var, kahvemiz, çayımız, yemeğimiz her şeyimiz var.” diye konuştu.

70 yaşındaki Medine Önal da 6 yaşından bu yana panayıra geldiğini anlattı.

Üç akşam römorklarda konakladıklarını anlatan Önal, köyün tamamının neredeyse panayıra katıldığını kaydetti.

AMELİYATINI ERTELEDİ 

71 yaşındaki Cemile Yorulmaz ise panayırın kendisi için olmazsa olmazlar ortasında yer aldığını lisana getiren Yorulmaz, “Her sene panayırı bekliyoruz. Hastayım ameliyat olacağım lakin geldim buradayım. Torunlar var, mecbur geleceğiz. Panayır için ameliyatımı erteledim. ‘Panayır geçsin sonra gideceğim’ dedim. Safra kesesinden ameliyat olacaktım. Tabip ‘sizin eğlenceniz, panayırdan sonra gelirsin’ dedi.” tabirini kullandı. AA