Apple, Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık anlaşmaya vardı

Sorunun merkezinde, Çalışma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yönetilen Kalıcı Çalışma Sertifikasyon Programı (PERM) adı verilen federal bir program yer alıyor.

PERM, ABD’li işverenlerin yabancı işçilerin ABD’de daimi ikamet sahibi olmaları için vize başvurusunda bulunmalarına olanak tanıyor. PERM sürecinin bir parçası olarak, işverenlerin vatandaşlık durumuna bakılmaksızın herkesin başvurabilmesi için açık pozisyonları belirgin bir şekilde duyurmalarını gerektiriyor.

Apple, Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık anlaşmaya vardı

DOJ, Apple’ın işe alım web sitesinde PERM pozisyonlarının reklamını yapmayarak bu kuralları ihlal ettiğini ve aynı zamanda normal, PERM olmayan pozisyonlar için yapmadığı bir şeyi, postayla gönderilen kağıt başvuruları zorunlu kılarak insanların başvuru yapmasını zorlaştırdığını söyledi. Sonuç olarak, bir DOJ araştırması, Apple’ın bu pozisyonlar için ABD vatandaşlarından veya çalışma vizesi gerektirmeyen daimi oturma iznine sahip kişilerden çok az başvuru aldığını veya hiç başvuru almadığını ortaya çıkardı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, anlaşmanın bir parçası olarak Apple’ın 6,75 milyon dolar para cezası ödeyeceği ve uygun ayrımcılık mağdurlarına geri ödeme yapmak için 18,25 milyon dolarlık bir fon kuracağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx