Ambulansların ardından okulu da vurdular

İsrail hava saldırılarına devam ediyor. Şifa Hastanesi ana girişi ve yaralıları Refah Sınır Kapısına götürecek olan ambulans konvoyu İsrail tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda en az 60 kişi hayatını kaybetti.

Gece saatlerinde ise İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Saftavi bölgesinde sığınmacıların kaldığı bir okulu bombaladığı, saldırıda ölen ve yaralananların olduğu belirtildi.

İsrail savaş uçakları Şifa Hastanesi’nin bahçesindeki ambulansları vurduktan sonra Endonezya Hastanesi’ni hedef aldı.

Şifa Hastanesi Müdürü, Şifa Hastanesi’nin önündeki katliamda en az 60 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’in Şifa Hastanesi giriş kısmına yönelik saldırısı, Mısır’da tedavi görmek üzere yaralıları taşıyan ambulans konvoyunun yola çıkacağı sırada gerçekleşti.

Saldırı sonucu, yaralıları taşıyan ambulanslarda ciddi hasar oluştu.

REFAH SINIR KAPISI’NA YARALI TAŞIYAN AMBULANSLAR VURULDU

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze kentindeki Şifa Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

İsrail’in sağlık çalışanlarını hedef aldığını belirten Kudra, “İsrail, Refah Sınır Kapısı’na ulaşmak üzere güneye doğru hareket eden ambulans konvoyunu hedef aldı. Saldırıda ölü ve yaralılar var.” dedi.

İsrail ordusunun sahil yolundaki Reşid Caddesi’nde de iki ayrı noktada ambulansları hedef aldığını söyleyen Kudra, söz konusu ambulansların da Refah Sınır Kapısı’na doğru yaralı taşıdığını kaydetti.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: ŞİFA HASTANESİ’NİN ÖNÜNDE YAŞANAN SALDIRI BİR KATLİAM

Filistin Sağlık Bakanlığı Şifa Hastanesi’nin önünde yaşanan saldırının bir katliam olduğunu açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’nin ana jeneratörünün yakıt eksikliği nedeniyle birkaç saat içinde kapanabileceğini duyurarak, dünyaya insani felaket uyarısı yapmıştı.

GAZZE’DEKİ FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞINDAN YARALILARIN TAHLİYESİ İÇİN “DÜNYAYA ÇAĞRI”

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesi’ndeki yaralıların Mısır’a tahliyesi için Uluslararası Kızılhaç’ın da İsrail’den güvence alamadığını açıklamıştı.

Tüm dünya ülkelerine, halklara ve uluslararası kuruluşlara seslenen Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Cenevre Konvansiyonu’nun 4. maddesi gereği uluslararası insancıl hukuka göre yaralıların hayatını kurtarmak için dünyadaki herkese sorumluluğu üstlenmesi çağrısı yapmıştı.

Bakanlık, Gazze merkezindeki Şifa Hastanesi’nden bir konvoyun yaralıları taşımak için yerel saatle 16.00’da hareket edeceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx