Altın Fiyatları Şimdilik Dizginleniyor! Bir Ralli Mümkün mü?

City Index Piyasa Analisti Fawad Razaqzada, risk iştahındaki artışın altın fiyatları üzerinde bir miktar baskı yarattığını söylüyor. Ancak değerli metalin hafta sonu boşluğunun açık kalmaya devam ettiğini belirtiyor.

Altın fiyatları tipik olarak jeopolitik riskler arttığında yükselir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 1.810 dolara düştükten sonra 1.870 dolara bir sıçrama yaptı. Fawad Razaqzada, altının hala Cuma günkü kapanıştan rahatça daha yüksek olduğunu altını çiziyor. Analiste göre, jeopolitik riskler yüksek kaldığı sürece ve yaklaşan ABD makro göstergeleri dolarda yeni satışları tetiklerse, altın fiyatları için daha fazla kazanç yolda olabilir. Razaqzada, devam eden İsrail-Hamas çatışması gibi jeopolitik risklerin devam ettiğini kaydediyor. Ancak, kısmen tahvil getirilerindeki toparlanmaya bağlı olarak altın fiyatlarının bugün ılımlı seyrettiğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın bugün şu ana kadar çok parlak olmasa da, Orta Doğu’daki durum yoğunluğunu koruduğu için kolayca yeniden güç bulabilir. Petrol fiyatlarının yüksek kalmasının nedeni de bu. Altın tipik olarak jeopolitik riskler arttığında yükselir.

Altının son dönemdeki yükselişi, ‘ölü kedi sıçraması’ mı?

Analist ayrıca, tahvil getirilerinin zirve yapmış olmasının mümkün olduğunu söylüyor. Bu arada, Cuma günü beklenenden daha güçlü gelen ABD istihdam raporu doların daha fazla güçlenmesini sağlayamadı. Dolar bu hafta düşmeye devam etti. Bu yüzden, doların bir tepe oluşturmuş olabileceği ihtimali şüphesiz birçok yatırımcının merak ettiği bir şey. Gelecek verin etkilerine ilişkin olarak analist, şunları söylüyor:

Bu hafta açıklanacak verilere (FOMC tutanakları, TÜFE ve UoM tüketici hissiyatı anketi gibi) benzer bir tepki görürsek, bu durum altın için en kötünün geride kaldığı yönündeki spekülasyonları daha da körükleyecektir. Altının 21 Eylül’deki en yüksek seviyesinden yaklaşık %7 düşmesi, fiyatların kısa vadeli bir ralli göreceği anlamına geliyor. Dolayısıyla, Cuma gününden bu yana yaşanan yükseliş hareketinin bir kısmı sadece kısa vadeli bir sıçrama olabilir. Bu nedenle, son dönemdeki yükseliş fiyat hareketlerine fazla kapılmamak gerekir.

Altın fiyatları açısından daha fazla yükseliş sinyali için tetikte olun!

Bununla birlikte Razaqzada, altının uzun vadeli görünümü konusunda kararlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Analiste göre piyasa, Fed’in şahin faiz oranlarını fiyatlandırmasının büyük bir kısmı artık tamamladı. Bu da tahviller ve dolayısıyla altın fiyatları için düşüş hareketinin sınırlı olması gerektiği anlamına geliyor. Analist, “Dolayısıyla, bundan sonra daha fazla yükseliş sinyalinin ortaya çıkması için tetikte olun.” diyor.

Razaqzada, spot altının Cuma günkü kapanış fiyatlarına dönmemiş olmasını da değerlendiriyor. Bunun için analist, “Altın ticareti yapmayı rahatsız ediyor olmalı. Çünkü genellikle boşluklar likiditesi yüksek varlıklarda dolma eğilimindedir” diyor. Ancak bunun her zaman böyle olmadığı konusunda uyarıyor. Bu doğrultuda analist, şu yorumu yapıyor:

Birkaç yıl önce EUR/USD’de birkaç ay boyunca doldurulmadan kalan bir boşluk hatırlıyorum. Bir boşluğun doldurulması işleri biraz daha rahatlatacak olsa da, özellikle dolar satışları hız kazanırsa, altın fiyatları bir süre daha yükselebilir.

Parlak metal için çok daha iyi bir senaryo!

Ayrıca analist, mevcut piyasada yatırımcılara iyi hizmet edebilecek bazı kısa vadeli stratejiler de öneriyor. Razaqzada, “Boşluk açık kalırken yeni işlemler aramanın bir yolu, saatlik gibi daha küçük zaman dilimlerini yakınlaştırmak, biraz konsolidasyon beklemek ve ardından altın fiyatları yükseldiğinde veya yükselmek üzereyken uzun kurulumlar aramaktır,” diyor. Ayrıca, traderların kısa vadeli fiyat yapılarını geçersiz kılma seviyeleri olarak kullanabileceklerini ekliyor. Bu bağlamda Razaqzada, şu sonuca varıyor:

Açıkçası çok daha iyi bir senaryo, altının boşluğunu doldurması ve ardından başka bir ralliyi tetiklemek için yeni yükseliş sinyalleri yaratması olacaktır. Bu hala gerçekleşebilir. Ayrıca, tetikleyici, şüphesiz doları ve tahvil getirilerini sürpriz yönünde hareket ettirecek olan yaklaşan ABD veri açıklamaları olabilir.

Altın fiyatları için kritik seviyeler

Spot altın Salı günü öğleden sonra Razaqzada’nın ilk önemli kısa vadeli direnç seviyesi olduğunu söylediği 1.857 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor. Analist, altın fiyatları için şu seviyelere dikkat çekiyor:

Buradan biraz daha aşağı bir hareket anlaşılabilir. Bununla birlikte, jeopolitik risklerin alevlenmesinden önce geçen hafta 1.805 ila 1.820 dolar civarındaki uzun vadeli alandaki destek sürüyor. Bu da sarı metalin düşük bir seviye oluşturmuş olabileceğinin bir işareti olabilir. Bir sonraki potansiyel direnç seviyesi 1.885 dolar civarında görülüyor. Bunu 1.900 dolar takip ediyor. Ayrıca, ikincisi önceki kırılmanın tabanı. Aşağı yönde, bir sonraki potansiyel destek seviyesi Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.835 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx