Afrika’dan maymun çiçeği reaksiyonu: Hastalık gelişmiş ülkeleri etkileyince acil durum oluyor

Dünya Sıhhat Örgütü bugün maymun çiçeği virüsünü “acil global sıhhat krizi” ilan edip etmeyeceğini açıklayacak. Afrikalı bilim insanları ise maymun çiçeği hastalığının yıllardır kıtada önemli bir kriz olduğuna dikkat çekiyor.

Özellikle Avrupa’daki süratli olay artışı nedeniyle tasaya yol açan maymun çiçeği virüsü salgını, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ile Afrika ülkeleri ortasında tansiyona neden oldu.

DSÖ, bugün maymun çiçeği virüsünü “acil global sıhhat krizi” ilan edip etmeyeceğini açıklayacak. Öte yandan bu durum, maymun çiçeği virüsünün yıllardır kıtada bir kriz olduğunu belirten Afrikalı bilim insanlarının yansısına yol açtı.

Covid-19 kadar kolay yayılmasa da maymun çiçeği virüsü, endemik olduğu Afrika dışına sıçrayarak 40’tan fazla ülkede tespit edildi. Afrika dışındaki olay sayısı 3 bine dayandı. Afrika’da ise son yıllarda maymun çiçeği hadiseleri süratle yükseliyor. Bu yılın başından beri kıtada tespit edilen kuşkulu hadise sayısı 1500’ü geçti ve bunlardan 66’sının önemli olduğu belirtiliyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde maymun çiçeği tedavisi üzerinde çalışan Profesör Emmanuel Nakoune, “Bir hastalık gelişmekte olan ülkeleri etkiliyorsa bu acil bir durum değil. Acil olması için gelişmiş ülkeler de etkilenmeli” dedi.

İnsanlarda maymun çiçeği olayı, birinci sefer 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülmüştü.